„Manapság, amikor a digitális technológia átalakítja mindennapi életünket, a nők alulreprezentáltak e technológiák kutatásában és tervezésében” – hangsúlyozza közleményében az UNESCO. A párizsi székhelyű szervezet álláspontja szerint a nők és lányok igényeit és tapasztalatait sokszor figyelmen kívül hagyják, és a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez használt adatok gyakran elfogultak velük szemben. „Az elfogultság elkerülése érdekében biztosítani kell a nők egyenjogúságát a mesterséges intelligencia fejlesztése során. Olyan technológiát kell létrehozni, amely figyelembe veszi az egész emberiség elvárásait és igényeit” – fogalmazott Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója.
A Women4Ethical AI elnevezésű együttműködési platform munkájában 17 női szakértő vesz részt a világ tudományos életéből, a civil társadalomból, a magánszektorból és a szabályozó szervektől. A platform célja, hogy elősegítse a diszkriminációmentes algoritmusok és adatforrások alkalmazását, és arra ösztönözze a lányokat, nőket, valamint más alulreprezentált csoportokat, hogy részt vegyenek a mesterséges intelligencia fejlesztésében.
Az UNESCO azért fektet hangsúlyt a nemi egyenlőség kérdésére, mert a szervezet szerint az MI-rendszerek fejlesztése és használata követheti, illetve felerősítheti a meglévő nemi előítéleteket, egyben újabbakat táplálhat. Az UNESCO példaként említette, hogy az elfogult adatok káros hatását reprezentálja, amikor az orvosi diagnózisok kizárólag férfiakról gyűjtött bizonyítékokon alapulnak. A nemzetközi szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a gépi tanulással foglalkozó cégek technikai munkatársainak mindössze 20 százaléka, a mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatók 12 százaléka, a professzionális szoftverfejlesztőknek pedig mindössze 6 százaléka nő.