A mesterséges intelligencia menthet meg minket az özönvíztől

Egyre nagyobb árvizek pusztítanak a Földön, de még nincs minden veszve.

Az elmúlt hónapok rendkívül szeszélyes időjárása szinte a bolygó minden részén érezhető volt – a klímakutatókat azonban nem a viharok száma, sokkal inkább azok erőssége és gyorsasága lepte meg. A felhőszakadások több térségben is szó szerint sokkolták a vízellátó rendszereketírja az Index.

árvíz
Towyn elárasztott városa Észak-Walesben. Fotó: Getty Images

Ez még talán nem a vég

Egyre nehezebb előre kiszámolni, hogy mikor és mekkora mennyiségű csapadék fog egy bizonyos területre zúdulni. 2022 októbere és 2023 márciusa között 31 légköri folyó söpört végig Kalifornia államon, amelyeknek érkezését javarészt nem látták előre a klímakutatók. A légköri folyók a nedves levegő hosszú, keskeny sávjai, amelyek általában az Egyenlítő vidékéről szállítanak vízpárát a pólusok felé olyan mennyiségben, amely kétszerese az Amazonas folyó hozamának. A jelenség a világ minden részén előfordulhat, leggyakrabban ősszel és télen. Ha azonban egy ilyen érkezésére nincs felkészülve az érintett víztározó, könnyen beüthet a baj, ahogy az idén szeptemberben meg is történt Líbiában. A 2023. szeptember 4-én kezdődő Daniel vihar legalább ötezer ember halálát és további tízezer eltűnését okozta Líbiában.

Mindez persze nem jelenti azt, hogy éveken belül sorra összeomlanának a világ víztározói, mert bár a probléma valós, van mód a megelőzésre. A számítógépes technológiák és a mesterséges intelligencia ugrásszerű fejlődésének köszönhetően például a jövőben egyre pontosabb és megbízhatóbb előrejelzések készülhetnek, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a gátak védelméhez, az üzemeltető ugyanis egy vihar érkezése előtt még időben dönthet például a vízszint csökkentéséről.

A közelmúltban Ausztria és Szlovénia több körzetében is bevetették a katasztrófavédelmet a heves esőzések és áradások, valamint földcsuszamlások miatt. Részletek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.