A pálmafajok fele teljesen kihalhat

Kihalás fenyegeti a vadon termő pálmafajok felét, de a dísznövények nincsenek veszélyben, állítja egy új kutatás.

Körülbelül a világ pálmafáinak felét veszélyeztetheti a kihalás egy friss tanulmány szerint – írja a BBC. A brit Királyi Botanikus Kert kutatói mesterséges intelligenciát használtak, hogy minél pontosabban felmérjék a pálmafajok helyzetét, és azt találták, hogy nagyjából ezer faj lehet veszélyben. A tudósok szerint Madagaszkárt, Új-Guineát, a Fülöp-szigeteket, Hawaiit, Borneót, Jamaicát, Vietnámot, Vanuatut, Új-Kaledóniát és Celebeszt veszélyezteti leginkább a fajkihalás. Noha eredményeik becslések, fontos támpontot adhatnak a hagyományos terepi kutatásokhoz.

A pálmafát milliók használják építőanyagnak is, például tetőfedésre, mint a képen is. Fotó: Getty IMages
A pálmafát milliók használják építőanyagnak is, például tetőfedésre, mint a képen is. Fotó: Getty IMages

Különösen kérdéses a helyzete azoknak a fajoknak, amelyek nem népszerű dísznövények, mert kevés figyelem irányul rájuk. A brit szakértők szerint helyszíni terepmunkára lenne szükség, hogy a veszélyeztetettnek talált fajokról minél többet tudjanak meg a természetvédők.

A Nature Ecology and Evolution szaklapban megjelent tanulmány szerint 92 régióban legalább 185 hasznosításra alkalmas pálmafaj kerülhet veszélybe, ami tovább hangsúlyozza a pálmavédelem szükségességét.

A pálmafa fontos étel-, ital- alapanyagforrás rengeteg ember számára. A kutatók attól tartanak, hogy az ismeretlenebb fajok még azelőtt eltűnhetnek, hogy fény derülne a potenciális hasznukra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.