Korábbi kutatások számos egészségügyi problémával hozták összefüggésbe a több műszakos munkarendet. Nemcsak a kialvatlanság , a túlzott fáradtság, hanem súlyosabb problémák, mint például a cukorbetegség és még egyes ráktípusok kockázata is megemelkedik a váltott műszakban dolgozóknál. Az ilyen munka ugyanis arra kényszeríti az embereket, hogy megváltoztassák alvási szokásaikat, ami viszont különböző egészségügyi problémákat okozhat. A szív- és érrendszeri betegségek, az elhízás, a kábítószer-használat, a fokozott alkoholfogyasztás szintén összefügg a műszakos munkával. Ugyanakkor eddig kevéssé vizsgálták ennek mentális egészségre gyakorolt hatását. Most egy több tanulmányon alapuló kutatás megállapította, hogy a váltott műszakban végzett munka számos negatív változással függ össze az agyban.
A kutatásban 18 korábbi – 2005 és 2020 között megjelent – tanulmányt elemeztek. Így összesen 18 ezer résztvevő adataival dolgozhattak a legkülönbözőbb foglalkozásokból, például egészségügyi szakemberektől, informatikusoktól, rendőröktől, tűzoltóktól származó beszámolókkal.
A kutatók szerint az eredmények nem meglepőek, hiszen a természetes alvásmintánkon kívüli munkavégzés olyan dolgokra kényszeríti az agyunkat, amelyekhez nincs hozzászokva. Különösen a nappali-éjszakai munkaciklusok váltakozása zavarja a kortizol és a melatonin termelését, két olyan hormonét, amelyek számos létfontosságú egészségügyi folyamattal kapcsolatban állnak.
A tudósok egyúttal felhívják a figyelmet arra, hogy a munkaadóknak intézkedéseket kellene tenniük dolgozóik védelmében, hogy csökkentsék a mentális egészségüket veszélyeztető terhelést. Például regenerálódási tervek kidolgozásával, rendszeres pszichikai ellenőrzéssel, adott esetben rövid szunyókálás engedélyezésével segíthetnék a káros hatások csökkentését.