Mindössze egy hónapos beltéri kertészkedés növeli a bőr baktériumdiverzitását, emellett a vérben magasabb gyulladáscsökkentő molekulák szintjével járt együtt – számolt be a Helsinki Egyetem, a Finn Természeti Erőforrás Intézet és a Tamperei Egyetem közös tanulmányának eredményéről a Science Daily.
Megváltoztatja az immunrendszer működését
Korábban már kimutatták, hogy a természetből származó, mikrobákban gazdag anyagokkal való érintkezés megváltoztatja az emberi mikrobiótát. A szóban forgó finn tanulmányban a vizsgálati alanyok elkötelezték magukat a városi kertészkedés mellett, ami hosszú távú változásokat eredményezett immunrendszerük működésében.
"Az egy hónapos beltéri kertészkedés növelte a baktériumok sokféleségét az alanyok bőrén, és a vérben magasabb gyulladáscsökkentő citokinszintet eredményezett. A vizsgált csoport egyik része az erdei talajt utánzó, magas mikrobiális diverzitású termesztőközeget, míg a kontrollcsoport szegény tőzegalapú táptalajt használt" – mondja Mika Saarenpää, a Helsinki Egyetem kutatója.
Az urbanizáció az immunrendszer által generált betegségek, mint például az allergia, az asztma és az autoimmun betegségek jelentős növekedéséhez vezetett, ami magas egészségügyi költségeket generál. „Túlságosan sterilen élünk a városokban" – emelte ki a kutató.
Tudjuk, hogy az urbanizáció az emberi mikrobióta megváltozásához és az immunrendszer által generált betegségek kockázatának növekedéséhez vezet. Ez viszont az első alkalom, hogy be tudtuk bizonyítani: az otthoni kertészkedés képes növelni az egészséges felnőttek mikrobiótájának sokféleségét, és ezzel egyidejűleg hozzájárulhat az immunrendszer szabályozásához, bizonyos krónikus betegségek veszélyeinek csökkentéséhez.