Van, akit a melegfront, van, akit a hidegfront visel meg, és vannak, akik minden hirtelen bekövetkező időjárás-változásra rosszul reagálnak. A frontérzékenység egyénenként különböző formában jelentkezhet, ezért a fronthatások tünetei is igen nagyban eltérhetnek, de az elhúzódó kettősfronti hatás még az legegészségesebb szervezetet is megterheli. A nagymértékű ingadozásokat legtöbbször a közérzetünk sínyli meg: gyengeségérzés, szédülés, fejfájás lesz úrrá rajtunk, melyet hangulatingadozások kísérhetnek.
Tartós életmódváltással enyhíthetőek a panaszok
Az, hogy a fronthatások milyen tünetekkel járnak, erősen befolyásolja a szervezet és az idegrendszer általános állapota, így az időseket, gyerekeket, állapotos nőket és a betegeket fokozottan érintik, emellett a stresszes, egészségtelenül táplálkozó, mozgásszegény életmódot folytató emberek gyakrabban és jobban frontérzékenyek, a panaszok előfordulása a jellemzően túlterhelt nők körében a leggyakoribb. Így egy tartós életmódváltással a fronthatások okozta tünetek is megelőzhetőek illetve enyhíthetőek.
A melegfrontra érzékenyek a front beköszönte előtt pár órával már megtapasztalják a fronthatás tüneteit, ilyen az ingerlékenység, fáradékonyság, koncentrációzavar, álmosság, valamint a szapora légzés, a vérnyomás emelkedése, a magas pulzusszám is. Erősödik a szívinfarktus - és a gyulladási hajlam és gyakrabban fordulnak elő balesetek. Gyakoribb a fejfájás, és az arra hajlamosak migrénes rohamokra is számíthatnak. A melegfront továbbá hajlamosít a depresszióra és a trombózis kialakulására is. További panaszok lehetnek: angina pektorisz, embóliahajlam, asztmás roham, reumás fájdalmak, keringési elégtelenség, vakbélgyulladás, vérzések.
A hidegfrontra érzékenyeknél az időjárás megváltozása után jelentkeznek a fronthatás tünetei. Míg egyeseknél az idegesség, ingerlékenység csökken, addig sokan tapasztalnak továbbra is robbanékonyságot. Mindazonáltal, a reflexek tompulnak, álmosságérzés, nehézkesebb gondolkodás és fejfájás követheti az időjárás-változást. Az ilyenkor fellépő fronthatás gyakori tünete a szédülés, a migrén, a gyomor, vese, epe és szív görcsveszélye is nő. Lassúbbá válhat a szívműködés, ennek következménye lehet a vérnyomás csökkenése. A hideg rossz hatással lehet a reumatikus fájdalmakra és az epilepsziásoknál is gyakrabban jelentkeznek ilyenkor rohamok. A fronthatás további tünetei lehetnek: gyulladások, gyomorfekély, kólika, agyvérzés, asztmás roham.
A frontok a pánikbetegek állapotán is ronthatnak: szorongásuk felerősödhet, ami kihat a lélegzés gyakoriságára, a szívritmusa, a vérnyomásra. Frontváltozások idején a levegő oxigéntartalma is megváltozhat, ez a jelenség nehézlégzést, "fulladást", illetve a szívelégtelenségben szenvedőknél komolyabb légzési problémákat is okozhat. Amennyiben odafigyelünk az előrejelzésekre, megelőzhetjük vagy akár jelentősen is enyhíthetjük a fronthatások tüneteit.