A hegesedést így előzhetjük meg

Az elsősorban esztétikai szempontból problémát okozó hegek nem feltétlenül szükséges következményei a sérüléseknek. Megelőzhetőek, csak ehhez be kell tartani néhány sebkezelési szabályt.

A sebgyógyulás fázisai

A sebek keletkezését követően a bőr azonnal önregenerálódási folyamatba kezd. A vérzés csillapodása után fehérvérvérsejteket juttat a kitágult ereken keresztül a sebbe, amik feladata, hogy kitisztítsák a sérülést, illetve eltávolítsák az elhalt bőrt és a kórokozókat. Ezt követően megkezdődik az új szövetek kialakítása, amelyek megakadályozhatják a seb kiszáradását és a sejtelhalást. A gyógyulás utolsó szakaszában, azaz a sebzáródás során azonban a bőr teljes regenerálódása nem tökéletes.

Hegesedési folyamat

Szinte mindannyiunk testén van valamilyen sebhely. Vajon normális a heg tartós visszamaradása? Vagy azt jelenti, hogy a seb nem megfelelően gyógyult, és küzdenünk kell ellene? Korábbi cikkünkből kiderül - kattintson ide!

Mivel a szervezet nem képes pontosan helyreállítani a sérült szöveteket, ezért helyette nagyobb mennyiségű kollagénnel pótolja és zárja össze a bőrt. A kialakuló hegben azonban nem lesz tökéletes a vérkeringés, ami gyakran rugalmatlanságot és egyenetlenségeket eredményez. Lehet kiálló, bemélyedő, ráadásul a színe is eltérhet az eredetitől. A hegesedési folyamat egyénenként is eltérő lehet: függ a sérülés keletkezésének helyétől, mélységétől és típusától, de számítanak a genetikai adottságok, az életkor és a bőr típusa, illetve pigmentációja is. Az, hogy a hegesedés halványan gyógyul, vagy mély - esetleg maradandó - sebhelyet hagy maga után, nagyban függ a sérülés ellátásától és a sebkezelés módjától is.

Bepanthen, sebkezelés, hegesedés
A hegesedés megelőzhető, ehhez viszont be kell tartani néhány sebkezelési szabályt. Fotó: Getty Images

Hegképződés ellen: nedves sebgyógyítás

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sokáig tévesen terjedt el, hogy a fedetlenül hagyott bőr hamarabb gyógyul, azonban ennek épp az ellenkezője igaz. A különböző horzsolt, vágott, zúzott és égési sérülések is kétszer olyan gyorsan regenerálódnak nedves környezetben, mintha megkezdődne a - fedetlen sebeknél minden esetben kialakuló - varosodás. Bár a var befedi a bőrt, hogy helyreállítsa a mikroorganizmusokkal szembeni védőgátat, de ezzel nagyban lelassítja a gyógyulási folyamatot is, és jelentősen megnöveli a hegesedés veszélyét.

A megoldás a nedves sebgyógyítás , amelynek lényege a bőr optimális regenerálódásához biztosított környezet fenntartása az intenzívebb szövetképződés érdekében. Nedves sebgyógyulás esetén javul a sejtek anyagcseréje, vitamin- és egyéb és tápanyagokkal való ellátottsága, és gyorsul a sebtisztulás is. Ráadásul megfelelő környezetben a hőmérséklet is optimálisabb, ami szintén hozzájárul a sejtek osztódásához.

Intelligens hidrogélek

A seb megfelelő gyógyulásához tehát kellően nedves, savas, alacsony pH-értékű környezetre van szükség. Ennek megteremtéséhez érdemes intelligens hidrogéleket alkalmazni. Ezek nagy mennyiségű vizet tartalmaznak, amit szabályozottan képesek megkötni vagy a környezetükbe leadni. Hidratálással megakadályozzák a seb kiszáradását, ugyanakkor a nedvedző sebek felesleges nedvességét megkötik. A seb ideális nedvességtartalma megelőzi a varosodást és a bőr berepedezését, biztosítja a bőr optimális regenerálódását és megakadályozza a hegesedést.

Az intelligens hidrogélek védőréteget is képeznek a seben, így a felülfertőződés kockázatát is csökkentik. A sebek alapos megtisztítása után kíméletesen alkalmazhatóak, hiszen nincs csípő, irritáló hatásuk sem.

Fontos azonban az is, hogy mindig a seb nagyságának és formájának megfelelő, jó minőségű, minden oldalán tökéletesen záródó kötözőszert - például ragtapaszt - használjunk, aminek rendszeres cseréjére nagy figyelmet kell fordítani. Ha a kötszer sérül, piszkos lesz vagy átázik - a vizes kötszer nem egyenlő a nedves sebkezeléssel -, akkor azonnal cseréljük ki, hiszen megnő a fertőzés veszélye, ami késlelteti a sebgyógyulási folyamatot és megnöveli a hegesedés esélyét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra