Az emberi szervezet általában jól képes alkalmazkodni a külső körülményekhez, így a nagy meleghez is. Még ha esetleg nem érezzük is kellemesnek a kánikulai forróságot, normális esetben szervezetünk egyensúlya fennmarad. Erről elsősorban a folyadékháztartás és hőleadás bonyolult rendszere gondoskodik, Vannak azonban olyan esetek, amikor nem sikerül fenntartani az egyensúlyt, akkor kell szembenéznünk a nyár kellemetlenségeivel . Erről leggyakrabban magunk tehetünk, az elégtelen folyadékpótlás, a külső környezeti viszonyoknak nem megfelelő öltözet, tevékenység elővigyázatlanság vezet a bajhoz.
Napszúrás
A napszúrást a fedetlen fejet tartósan érő napsugárzás váltja ki, amely helyi hőmérséklet-többletet, agyi vérbőséget okoz. Jellemző tünetei kábultság, fejfájás, szédülés, tudatzavar, eszméletlenség, hányinger, hányás. Ha a tüneteket észleljük, ajánlatos azonnal hűvös helyen lefeküdni - a beteget lefektetni -, ha lehet, klimatizált szobában, hideg, nedves kendővel borogatást készíteni, súlyosabb esetben hűtőfürdőt venni. Fontos a folyadékpótlás is lehetőleg, szénsavmentes ásványvízzel, citromos vízzel . A napszúrás néhány nap alatt kiheverhető hűvös, árnyékos, szellős, de nem huzatos szobában, alkohol, a kávé és egyéb koffeint tartalmazó italok fogyasztása nélkül. Egy-két napig tilos napfényre menni. Kórházi megfigyelés csak súlyos esetben szükséges.
Hőguta
A hőgutát a szervezet hőháztartásának felborulása okozza, de még csak extra meleg sem kell feltétlenül az elszenvedéséhez. Okozhatja rosszul megválasztott öltözet, a hőmérséklethez képest túlzott intenzitású mozgás is. A lényeg, hogy a szervezet nem képes leadni a felesleges hőmennyiséget - gyakran a magas páratartalom miatt nem elég hatékony az izzadás -, ettől a test hőmérséklete megemelkedik. Leggyakoribb áldozatai idős, legyengült szervezetű emberek, valamint katonák, magas hőmérsékleten nehéz fizikai munkát végzők, bányászok, de például a veszélyeztetett csoportba tartoznak a nyáron a szabadban focizó fiatal, 20 év alatti fiúk.
Tünetei hasonlóak a napszúráshoz, de gyakori a testhőmérséklet hirtelen emelkedése, sápadt, forró és száraz bőr, szapora pulzus, alacsony vérnyomás, kiszáradás, tudatzavar, ájulás. A tüneteket nagyon komolyan kell venni: a hőguta azonnali kezelést és orvosi ellátást igényel, különben halálhoz vezethet. Hőguta gyanúja esetén azonnal mentőt kell hívni, a segítség megérkezéséig pedig a betegnek árnyékra, fekvésre, borogatásra és azonnali folyadékpótlásra van szüksége. A további ellátásáról a kiérkező szakemberek a körülményeknek megfelelően gondoskodnak.
Megelőzés
Normális öltözet, megfelelő folyadékpótlás - minden, a meleggel kapcsolatos probléma megelőzésének két legfontosabb módja. Tűző napon viseljünk könnyű, világos szellős ruhát és fejfedőt, igyunk elegendő folyadékot, de ez ne legyen se alkohol, se valamilyen koffeintartalmú ital. A legjobb a szénsavmentes ásványvíz egy kis citrommal, sőt nagy meleg és fizikai megterhelés esetén egy kis sót is tehetünk bele. Az idősek, szív- és keringési rendszer betegségeivel szenvedők pedig, ha lehet, egyáltalán ne menjenek ki a szabadba a legforróbb déli órákban.