A leggyakoribb tévhitek a HPV-ről

A HPV nemcsak a nőkre veszélyes, és nem is csupán azok kaphatják el, akik gyakran váltogatják partnereiket. Íme néhány tévhit a rákot is okozó vírusokról!

A Humán Papillóma Vírus, röviden HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, egyes statisztikák szerint világszerte a lakosság 80 százaléka élete során legalább egy alkalommal megfertőződik. Bár a betegség világszerte elterjedt és ismert, rengeteg tévhit kering róla a köztudatban. Íme néhány gyakori tévhit a vírussal és a fertőzéssel kapcsolatban!

HPV-fertőzés tünetei és kezelése A rákszűrő vizsgálat mellékleleteként egyre gyakrabban írnak le humán papillómavírus fertőzést, nem kis riadalmat keltve ezzel a betegeknél. Egyre gyorsabban terjed ugyanis a hiedelem, hogy a vírussal történő fertőzés egyet jelent a méhnyakrákkal. A vírusfertőzés tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Csak szexuális úton kapható el

Bár a HPV valóban főként szexuális úton terjed, már bőrkontaktus útján, illetve használati tárgyakon keresztül is továbbadható. Emiatt az óvszer sem nyújthat teljes védettséget ellene!

Aki HPV-t kap, erkölcstelen életet él

Ahogy írtuk, a HPV-t nem csupán szexuális úton lehet elkapni - mivel rendkívül fertőző, akár a közös használatú tárgyak útján is gazdát cserélhetnek a vírusok. Semmi szégyellnivalója nincs tehát annak, aki fertőzött!

A HPV egy csókkal is továbbadható
A HPV egy csókkal is továbbadható

"Elkaptam a HPV-t? Akkor rákos leszek!"

Bár a HPV valóban szerepet játszik bizonyos daganatos betegségek kialakulásában, a fertőzöttség nem jelenti automatikusan, hogy rákosak is vagyunk. Rákkeltő képességük szerint beszélhetünk alacsony, átmeneti és magas rizikójú HPV-fertőzésről. Legveszélyesebbnek a 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 típusok számítanak, de összesen majdnem 200 típusa ismert a vírusnak, melynek többsége ártalmatlan.

A HPV csak a nőknek okozhat problémát

Sajnos ez sem igaz, a vírusok - igaz, jóval ritkábban - a férfiaknál is elősegíthetik a daganatok kialakulását. A szájüregi, a garat, a nyelv- és a gégerákos megbetegedések egy részét esetükben is HPV-fertőzés okozhatja.

"Nincs semmilyen tünetem, biztosan nem vagyok fertőzött"

A HPV legtöbb típusa semmilyen jellegzetes tünettel nem jár. Sokan ezért nem is tudnak érintettségükről, és így adják tovább a vírust.

A HPV ellen már Magyarországon is igényelhető oltás, amely a méhnyakrákot okozó leggyakoribb típusok ellen nyújt védelmet. A kilenckomponensű oltást minden 12. életévét betöltött, 7. osztályos lány szülei térítésmentesen igényelhetik.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten a Dunántúl nyugati, délnyugati kétharmadán, illetve az Alföld egyes részein - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet a napos részeken 8 és 12, míg a borult, párás, ködös vidékeken 2 és 7 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.