A legsúlyosabb hibák kézmosás közben

Mivel jelenleg nincs ellenszere a koronavírus-fertőzésnek, a leghatékonyabb védekezés a megelőzés lehet. A prevenció fontos pillére a rendszeres és alapos kézmosás, ami egyszerű műveletnek tűnik, ám számtalan módon elronthatjuk. A WebMD cikke alapján végigvesszük, melyek a legsúlyosabb hibák, amelyeket célszerű elkerülni.

Nem mossuk elég gyakran

A nap folyamán rengeteg olyan helyzetbe kerülhetünk, amikor kórokozók - például a koronavírus-fertőzést előidéző SARS-CoV-2 - tapadhatnak a kezünkre, ujjainkra. Innen észrevétlenül bekerülhetnek a szervezetünkbe, ha például megfogjuk az arcunkat, szánkat, szemünket, orrunkat. A kézmosás során viszont megszabadulhatunk a betolakodóktól, ehhez azonban az kell, hogy minél gyakrabban végezzük el a műveletet.

Kiemelten fontos a kézmosás:

  • ha olyan helyen jártunk, és használtunk dolgokat, ahol sok ember megfordult, például bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön,
  • köhögés, tüsszentés után,
  • mielőtt arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz nyúlnánk,
  • ételkészítés előtt és után,
  • és miután levittük a szemetet.

Eddig világszerte több mint 1,1 millió ember győzte le a COVID-19 megbetegedést, ám az, hogy valaki hogyan és mennyi idő alatt épül fel, több tényezőtől is függ. Lássuk , mit tudunk jelenleg a fertőzés lefolyásáról!

Túl kevés szappant használunk

Sok mindennel érdemes spórolni a koronavírus-járvány alatt, de a szappan nem tartozik ebbe a csoportba. Ha bőven használunk belőle, valószínűbb, hogy megszabadulunk a kórokozóktól, ráadásul tapasztalatok szerint nagyobb mennyiségű szappan esetén alaposabban is mosunk kezet. Nem szükséges egyébként antibakteriális terméket beszerezni, egyelőre nincs tudományos bizonyíték arra nézve, hogy hatékonyabb, mint egy hagyományos készítmény.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem dörzsöljük át alaposan a kezünket

Ha kézmosásról van szó, akkor a kulcsszó nemcsak a rendszeres, hanem az alapos is. Az emberek nagy része sajnos hajlamos arra, hogy csak felületesen mosson kezet, és kihagyja az ujjak közötti és a körmök alatti részeket, illetve a kézhátat is. A WebMD-n megjelent cikk szerzője, Arefa Cassoobhoy belgyógyász egyébként azt is tanácsolja, hogy vágjuk gyakrabban a körmeinket, mert minél rövidebbek, annál kisebb eséllyel telepszenek meg alattuk a kórokozók.

Még egy olyan egyszerű művelet közben is sok hibát véthetünk, mint a kézmosás.
Még egy olyan egyszerű művelet közben is sok hibát véthetünk, mint a kézmosás. Fotó: Getty Images

Nem mossuk elég hosszan

Figyelnünk kell arra is, mennyi ideig mossuk a kezünket. 20 másodperc a minimum, ennél semmiképpen se szánjunk rá kevesebbet! Segít, ha a művelet első pillanatában elkezdünk számolni, és egészen addig mossuk a kezünket, amíg el nem érünk a 20-ig - ilyenkor már hozzáfoghatunk az öblítéshez.

Nem öblítjük le elég alaposan

Kezünk megfelelően kivitelezett leöblítésére több okból is érdemes ügyelni. Az egyik, hogy csak így tudunk megszabadulni azoktól a kórokozóktól, amiket a szappanos dörzsöléssel fellazítottunk a bőrünkről, a másik pedig, hogy a szappanmaradékok körültekintő eltávolításával csökkentjük a zavaró bőrirritációt. Az öblítést egyébként langyos, tiszta folyóvíz alatt végezzük.

Nem szárítjuk meg a kezünket

A kórokozók sokkal könnyebben tapadnak meg a nedves kézen, és egyszerűbben terjednek is róla tovább, ezért ha tehetjük, mindig szárítsuk meg a kezünket, mielőtt kimennénk a mosdóból. Otthonunkban ne felejtkezzünk el a kéztörlők rendszeres cseréjéről, ha pedig olyan mellékhelyiségbe tértünk be, amelyet többen is használnak, használjuk inkább a papírtörlőt a kézszárító helyett.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra