A nyirkos falak ezért veszélyesek

Rosszul hőszigetelt, gondozatlan lakásokban már önmagában is problémát okoz, hogy penészedni idővel kezdenek a falak, a tudósok pedig most arra is felhívják a figyelmet, hogy a penész növeli az asztma kialakulásának kockázatát.

Penész akkor alakul ki a lakásban, ha valaki nem szellőztet rendszeresen, a levegő nem járja át a lakást, nincs például kereszthuzat, így a nedvesség felhalmozódik a többé-kevésbé zárt belső térben. Ez a túlzott nedvesség, felerősítve azzal, hogy a külső falak viszont hidegek maradnak, ideális feltételeket teremt a penészgomba kialakulásához.

A téli hónapokban a kinti hideg és a benti fűtés miatt sok lakásban megnő a páratartalom, a levegő nyirkos lesz, ez pedig nagyszerű körülményeket teremt a penésznek. Milyen hatásai lehetnek ennek az egészségünkre? Cikkünkben a válasz!

Új építésű, gyorsan felhúzott házaknál is gyakori probléma a nedvesség megjelenése, ami a szűk időintervallum miatti építési hibákra , tervezői hiányosságokra, hibás kábelezésre vezethető vissza, de a rosszul elhelyezett bútorok is okai lehetnek a penész megjelenésének, mert elzárhatják a fal és a bútor hátlapja között a levegő áramlását.

Komoly betegségekhez vezethet

Először tehát a nedvesség válik tartóssá a lakásban, ami viszont elősegíti a régóta népbetegségként kezelt asztma kialakulását. A probléma nagyságrendjét jól jelzi, hogy egy tudományos felmérés szerint az Európai Unióban - beleértve olyan fejlett országokat is, mint Izland, Norvégia és Svájc - mintegy 84 millióan élnek nyirkos lakásban, és a kontinens mintegy hét százalékát érinti a betegség.

Új építésű, gyorsan felhúzott házaknál is gyakori probléma a penész
Új építésű, gyorsan felhúzott házaknál is gyakori probléma a penész

"Ez a tanulmány elsősorban a penész lakásban való megjelenését, illetve annak egészségre gyakorolt hatását vizsgálja - magyarázza Gunnar Grün, a tanulmányt elkészítő Fraunhofer-intézet témával foglalkozó egységének vezetője. "Ez pedig kimutatta, hogy ha a szobák penésszel szennyezettek, a légúti betegségek kialakulásának kockázata sokkal nagyobb" - tette hozzá. Ezt a tanulmányt egyébként 170 tudományos felmérés támasztja alá, amely első körben csak megfigyelésekre támaszkodott, klinikai vizsgálatokat még nem tartalmazott, a nyirkos belső terek, a penész és az asztma közötti kapcsolatot azonban egyértelműen kimutatta.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Számszerűsítve a kutatás kimutatta, hogy a fent említett körülmények között negyven százalékkal nő a betegség kialakulásának kockázata. Ha ezt az arányt vesszük alapul, azt jelentheti, hogy Európában mintegy 2,2 millió ember szenved asztmában pusztán az életkörülményei miatt.

Forrás: Der Standard

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra