A mozgásszegény életmód, illetve a túl sok ülés civilizációs betegségek egész sorát eredményezi, az utóbbi évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a különféle gerincbántalmak, keringési problémák sora, és az aranyérrel is egyre több ember küzd emiatt. A legújabb kutatások ugyanakkor a helytelen testtartást egy másik betegség kifejlődésével is összefüggésbe hozták: a depresszióval.
Sokkal jobban teljesítenek, akik kihúzzák magukat
Az új-zélandi Auckland Egyetem szakemberei arra keresték a választ, hogy a helytelen testtartás milyen kihatással lehet az adott személy érzelmeire. Dr Elizabeth Broadbent, a kutatások vezetője szerint azok, akik egyenes háttal végzik a mindennapi munkájukat, kitartóbbak a feladatok megoldását illetően és magabiztosabbnak bizonyulnak a görnyedő pozícióban dolgozóknál. Egy stresszesebb feladat elvégzésekor a helyes testtartásban ülők jobban oda tudnak figyelni, nagyobb elánnal vágnak bele a tennivalóknak - vélekedett a szakember, aki egy teszttel is alátámasztotta mindezt.
A kutatásba 61 önkéntest vontak be, akiket kisebb-nagyobb mértékben érint a depresszió . Szinte mindegyikük görnyedt testtartásban ült, de a csoport felét arra kérték, hogy húzza ki magát a teszt ideje alatt, emelje ki vállait és fel az állát. Egy olyan szalaggal is rögzítették ezt a pozíciót, amit gyógytornászok szoktak alkalmazni a helyes testtartás beállítására. A csoport másik fele maradhatott a görnyedő testtartásában.
Az önkénteseket ezt követően stresszes szituációkkal szembesítették: tartaniuk kellett például egy ötperces beszédet, amit egy társaság kiértékelt, illetve visszafelé kellett számolniuk 1022-ről 13-asával. Ez idő alatt véletlenszerűen megkérdezték őket, hogyan érzik magukat. A két csoport közötti különbség jelentősnek bizonyult, az egyenesen ülők sokkal energikusabbnak és lelkesebbnek bizonyultak mint azok, akiknek nem volt megszabva a pozíció. Az ötperces beszéd alatt ráadásul sokkal meggyőzőbbnek bizonyultak és változatosabban is fogalmaztak az egyenes háttal előadók.
Forrás: Daily Mail Online