A szakáll meglepő előnye

A szakállas kórházi dolgozók körében végzett kutatások azt mutatják, hogy az arcszőrzet komoly védelmet nyújthat a kórokozók támadásai ellen. De nem feltétlenül védőpajzsként, ahogy először gondolnánk.

A kórházi fertőzésekre szakosodott folyóirat, a Journal of Hospital Infection cikke szerint a kórházi személyzet szakállas tagjait kevésbé voltak képesek megtámadni a veszélyes gyógyszer-rezisztens baktériumok .

A kutatók a bostoni Brigham kórházban 408 ott dolgozó férfi arcáról vettek mintákat, akik között voltak borotváltak és a szakállasok is. A elemzés azt mutatta, hogy a borotváltak háromszor nagyobb valószínűséggel hordoznak az arcukon methicillin rezisztens Staphylococcus aureus vagy MRSA baktériumokat. A kutatók azt feltételezik, hogy a borotválás mikrohorzsolásokat okoz a bőrön, s ez vonzza a baktériumokat.

Az emberiség története során számos rettenetes járványról és betegségről szóló beszámolót jegyeztek fel. Ezek egy részéért olyan baktériumok voltak felelősek, amelyeket az antibiotikumok felfedezésével kordában lehetett tartani. A mutálódó mikrobák azonban egyre gyakrabban állnak ellen a bevált gyógyszereknek. Az egyszer már száműzött betegségek lassan ismét visszatérhetnek, s ez saját felelőtlenségünk egyenes következménye. Kattintson! Tudni kell, hogy az emberek a National Institutes of Health (az USA egészségügyi minisztériumának kutatóközpontja) felmérései szerint óránként átlagosan 3,5-ször ér az arcához, azaz egy nyolcórás műszak alatt legalább 28-szor. Vannak olyan felmérési eredmények, amelyek ennél lényegesen magasabb kontaktusszámot állapítottak meg.

Az MRSA egy gyakori fertőzés azok körében, akik sok időt töltenek kórházakban. A fertőzés a legtöbb esetben enyhe lefolyású, pattanásra, vagy rovarcsípésre emlékeztet, amely esetenként idegesítően viszket . De a fertőzés kiterjedhet, és olyan gennyes zsebek alakulhatnak ki, amelyekből sebészi úton kell a váladékot lecsapolni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A borotválkozás horzsolásokat okoz, amelyeken át könnyebben fertőznek a baktériumok

Az igazán súlyos esetekben az MRSA veszélyes fertőzéseket okozhat a csontokon, ízületeken, sebeken, a húgyutakon, a véráramban, a szívbillentyűkön és a tüdőben. A súlyos MRSA-fertőzés ezért akár halálhoz is vezethet.

Fontos megjegyezni, hogy az MRSA jelenléte egy személy bőrén nem jelenti, hogy fertőzése van vagy lesz. Továbbá a kutatók nem vizsgálták, hogy az MRSA-pozitivitás hozzájárult-e a betegségek magasabb arányához. A szakáll mindenesetre bizonyos fajta védelmet jelent a fertőzések ellen.

Forrás: The Huffington Post

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra