A telefontöltők nem ismert veszélye

A nyugodt éjszakai pihenés egyik fontos alapszabálya, hogy okostelefonunkat lehetőleg ne vigyük magunkkal az ágyba, mivel többféle módon is megzavarhatja az alvást. Egy új tanulmány szerint ráadásul akad még egy komoly veszélyforrás, ami ezekkel az eszközökkel észrevétlenül oson be a hálószobánkba, ha nem vigyázunk.

"A telefontöltők működése adott mennyiségű elektromos áram zárt átvitelén alapszik. Ha viszont ez az átvitel mégsem kellően zárt, a gyanútlan telefonhasználókat áramütés érheti , megéghetnek, mi több, egyes esetekben akár kórházi ellátásra is szorulhatnak" - mutatott rá dr. Carissa Bunke, az Ann Arbor-i C.S. Mott gyermekkórház rezidense. A gyermekgyógyász két kollégájával közösen jelentetett meg a közelmúltban egy tanulmányt, amiben telefontöltők által okozott áramütéses baleseteket mutattak be.

Ráfeküdt a telefontöltő végére

Évente több olyan baleset is történik Magyarországon, amikor vonatok tetejére felmászó fiatalokat ér súlyos áramütést. Milyen következményei lehetnek egy ilyen balesetnek? Mitől függ, hogy az áldozat túléli-e a történteket? Részletek itt.

Az egyik ilyen eset egy 19 éves lányé, aki lefekvés után arra kelt fel hirtelen éjszaka, hogy erős fájdalmat érez a nyaka körül, sőt, a bőre is megégett. Mint kiderült, véletlenül ráfeküdt az okostelefonja töltőzsinórjának szabad végére. A töltő ugyan be volt dugva a konnektorba, a töltés azonban nem volt aktív, mivel a telefon kapcsolódott hozzá. Amikor viszont a zsinórvég hozzáért a lány által viselt fém nyaklánchoz, a töltőből származó elektromos töltés azon keresztül szinte tökéletes kört égetett a nyaka köré.

"A hasonló balesetek többségében az áramütés és az égési sérülés csupán enyhe fokú, ezáltal otthon is gond nélkül kezelhető az állapot. Megeshet azonban, hogy akár másodfokú égési sérülés jön létre, aminek már súlyos, jól látható károsodás az eredménye, illetve komoly orvosi beavatkozást igényelhet az ellátása, így például bőrátültetést" - hangsúlyozta dr. Bunke. Az említett esetben a páciens szerencsésen megúszta a történteket: még aznap hazamehetett a kórházból, miután erős fájdalomcsillapítókat kapott, valamint antibiotikumot, hogy megelőzzék az égett bőrfelület elfertőződését.

Sem az okostelefon, sem a töltője nem való a hálószobába
Sem az okostelefon, sem a töltője nem való a hálószobába. Fotó: iStock

Eredeti vagy utángyártott?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakember szerint az áramütés veszélyét nemcsak az határozza meg, hogy hova és hogyan tesszük a telefontöltőt a hálószobában, hanem a töltő típusa is. A 19 éves lány egy kevésbé drága, utángyártott eszközt használt iPhone-ja töltésére, márpedig ezek magasabb kockázatot hordozhatnak magukban, mint az eredeti, az adott márka által hivatalosan kiadott termékek. Mint azt a gyermekgyógyász elmondta, ennek egyszerűen az az oka, hogy az utángyártott töltők esetében közel sem garantált, hogy valóban átmentek azokon a szigorú biztonsági és minőségi ellenőrzéseken, amelyeken a gyári típusoknak át kellett esniük, mielőtt a boltok polcaira kerültek volna.

Mindazonáltal ez nem jelenti azt, hogy a márkás töltők ne okozhatnának bajt bizonyos helyzetekben. A riportban bemutatott másik esetben például egy fiatal férfi járt pórul azok után, hogy magával vitte a hálószobába az iPhone-ját annak teljes felszerelésével együtt. Dacára annak, hogy ezt a töltőt az Apple gyártotta, mégis megrázta, illetve szó szerint kidobta az ágyból a férfit, miután a zsinór vége kontaktusba került az áldozat nyakában lógó lánccal. Joggal merülhet fel persze a kérdés, hogy vajon egy átlagos telefontöltő valóban használ-e annyi elektromosságot, hogy ilyen komoly problémákat okozhasson. A kutatócsapat ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy valójában nem ez a mérvadó szempont, mivel "még alacsony feszültségű eszközök is okozhatnak súlyos áramütést, amennyiben a töltés elég magas ehhez".

A tanulság természetesen igen nyilvánvaló: ne aludjunk a mobiltelefonunkkal, illetve ne hagyjuk a konnektorba dugva a töltőt, amikor éppen nem használjuk!

Ennyi áramot fogyaszt a bedugva hagyott töltő A laptopoktól a tévékészülékeken át a telefontöltőkig számos olyan elektronikai eszköz található meg a magyar háztartásokban, amelyeket hajlamosak vagyunk - kikapcsolt állapotban is - a konnektorhoz csatlakoztatva hagyni a mindennapokban. Régi urbánus legenda, hogy emiatt jelentős összeget fizethetünk, amikor megérkezik a villanyszámla a hó végén. De vajon mi igaz ebből? Ennek a kérdésnek járt utána egy 2015-ös kísérletében a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Az 1998 és 2013 között gyártott telefontöltők tesztelése során a szakemberek kimutatták, hogy a bedugva hagyott eszközök éves energiafelhasználásának költsége 15 év leforgása alatt 132,6 forintról 3,8 forintra csökkent. Magyarán még az ezredforduló előtt gyártott típusok sem terhelték meg különösebben a fogyasztók pénztárcáját, az újabbak pedig már még annyira sem. Feltéve azonban, hogy a több mint 4 millió hazai háztartás mindegyikében csupán egyetlen töltő marad állandóan a konnektorban, úgy az körülbelül 5 millió kWh energia, illetve ezzel együtt 188 millió forint elpazarlását idézi elő évente az országban.

A tanulmány az Annals of Emergency Medicine című folyóiratban jelent meg.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra