A medencébe lépés előtt érdemes lezuhanyozni, és meggyőződni róla, hogy a gyerekek már elvégezték a dolgukat. A University of South Carolina kutatói arról számoltak be, hogy a medencék tisztán tartására használt fertőtlenítőszerek veszélyes melléktermékei a verejtékkel, a testápoló-szerekkel és a vizelettel keveredve veszélyes keveréket alkothatnak.
Az így létrejövő vegyületek ugyanis olykor genetikai károsodást okozhatnak a sejtekben a laboratóriumi vizsgálatok tanúsága szerint, míg más jelentések a húgyhólyagrák emelkedő kockázatáról és légzőszervi problémákról számoltak be azok körében, akik, akik rendszeresen megfordulnak a medencék körül.
Bár a tanulmány megállapításai igazak az uszodákra, a saját medencékre és pezsgőfürdőkre is, a kutatók szerint a fedett medencék és pezsgőfürdők hordozzák a legnagyobb veszélyeket.
„Soha nem vinném a gyerekemet fedett uszodába úszni a tanulmány eredményei ismeretében” – mondta Susan Richardson, a tanulmány társszerzője, az egyetem kémiai és biokémia tanszékének munkatársa. Richardson szerint a fertőtlenítés miatt a levegőben terjedő klór, pontosabban a klór és a vizelet vegyületeként létrejövő nitrogén-triklorid ismerten irritálja a légutakat. Az ilyen irritáció pedig növelheti annak a megfázás és az asztma szövődményeinek kockázatát – figyelmeztet a kutató, aki ugyan nem tanácsolja, hogy kerüljük a medencéket, de mértéket ebben is be kell tartani. Richardson kevésbé aggódik szabadtéri medencék miatt, mert ott megfelelően áramlik a friss levegő.
A kutatók vizsgálták a közösségi és privát medencékből és pezsgőfürdőkből gyűjtött vízmintákat mind normál, mind pedig intenzív használat mellett. Azt találták, több mint 100-féle olyan vegyület fordul elő a vízben, amelyek közül néhány ismert, mutagén, azaz képes sejtkárosodást és a DNS-mutációt okozni.
A csapvíz általában tisztább, mint a medencék fertőtlenített víze, amely kétszer olyan mutagén. A pezsgőfürdő minták négyszeresen mutagének a csapvízhez hasonlítva, mert a magasabb hőmérséklet növeli a kémiai reakciók sebességét, azokét is, amelyekben a fertőtlenítőszerek vesznek részt, és képeznek melléktermékeket. Az eredményeket a Journal Environmental Science &Technology folyóirat tette közzé.
Forrás: nlm.nih.gov