"A védekezés kényszeríti változásra a vírust"

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi osztályvezetője, Galgóczi Ágnes szerint elképzelhető, hogy idővel szezonális vírussá szelídül majd a koronavírus, ám ehhez szükség van arra, hogy a védőoltások révén kialakuljon a nyájimmunitás. A fertőzőbb variánsok megjelenésével azonban egyre magasabbra kell tenni az átoltottsági szintet ahhoz, hogy ezt elérjük.

Egy beoltott elmesélte, hogyan érzi magát, miután megkapta az AstraZeneca vakcináját. Részletek !

A vírusok nagyon egyszerű lények, egyszerű felépítéssel, emiatt tudnak könnyen alkalmazkodni a változó környezethez. A koronavírus esetében is ez történik, a védekezés kényszeríti változásra a vírust - mondta el Galgóczi Ágnes a Magyar Hírlapnak adott interjújában . Hozzátette, ez nem mindig jelent veszélyes változást. A brit vírusvariáns esetében azonban egy más tulajdonságú vírustörzsről beszélhetünk, mint ami a tavaszi vagy az őszi hullámban dominált - ez a változat a fiatalabb korosztályok körében is nagyobb arányban okoz megbetegedéseket, és jóval könnyebben is terjed. Az eredeti koronavírustörzs reprodukciós rátája 2,3-2,5 volt, a brit variánsé azonban három feletti. Mint elmondta, Magyarországon már több száz esetben mutatták ki a koronavírus brit variánsát, a jelenlegi járványdinamika alapján feltételezhető, hogy a fertőzések nagy részét ez a mutáció okozza, ezért a diagnosztika is arra állt rá, hogy a vírusnak ezt a variánsát keresik a tüneteket mutató betegeknél.

koronavírus COVID-19 védekezés oltás járvány
A kellő mértékű átoltottság megszakíthatja a fertőzési láncot. Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Az oltások megszakíthatják a fertőzési láncot

Az epdiemiológus szakember az interjúban arra is kitért, hogy a COVID-19 elleni védőoltások nem feltétlenül akadályozzák meg a fertőződést, ám a betegség lefolyásának súlyosságát mindenképp csökkentik. A kutatások továbbra is zajlanak, a szakértők folyamatosan nyomon követik az oltottakat, hogy a hosszú távú védettségről elegendő információt szerezzenek, jelenleg azonban még nem tudni biztosan, hogy szükség lesz-e a jövőben egy vagy több emlékeztető oltásra, netán évenkénti újraoltásra, mint az influenza esetében. Ennek ellenére fontos, hogy minél többen megkaphassák a vakcinát, hiszen ha egy populációban nagy az átoltottság, a vírus nem talál fogékony embert, akit megfertőzhet, azaz a fertőzöttségi láncot meg tudjuk szakítani az oltásokkal. Galgóczi Ágnes szerint a nyájimmunitáshoz szükséges arány matematikai képletekkel kiszámolható, ennek egyik tényezője a vírus reprodukciós rátája, épp ezért minél magasabb egy variáns fertőzőképessége, annál magasabb átoltottságra van szükség a megfékezéséhez.

Idővel megszelídülhet a koronavírus

A szakértő szerint az infektológusok többsége úgy véli, idővel a koronavírus az influenzáshoz hasonló, szezonális vírussá szelídül - várhatóan az ősztől tavaszig tartó légúti fertőzések időszakában kell majd számolnunk vele. A védőoltással azonban enyhébbé tehetjük a betegség lefolyását, így elkerülhető az újabb pandémia kialakulása. Az NNK járványügyi osztályvezetője hozzátette, eddig is léteztek koronavírusok, amelyek szezonálisan orrfolyásos , náthás megbetegedést okoztak, csak ezeket nem diagnosztizálták, mert járványügyi szempontból nem volt szükséges nyomon követni őket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hiába a védőoltás, a vakcinázás után sem dobhatjuk el végleg a maszkot. Erről szóló cikkünkben elolvashatja, milyen ajánlásokat érdemes betartaniuk azoknak, akik már megkapták a koronavírus elleni védőoltás mindkét adagját.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.