A vezetékes víz negyede elfolyik

A vezetékes víz negyede elfolyik az elöregedett víziközmű-hálózatból - állapította meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kiemelt Közszolgáltatások Főosztályának kiszivárgott jelentése. A legsürgetőbb javítások is 3000 milliárd forintba kerülnének.

A tiszta ivóvíz elérhetősége egyszerre gazdasági, szociális és népegészségügyi kérdés. A hiánya pedig valóságos katasztrófa, egyes térségekben háborús ok. Magyarország úgynevezett alvízi ország, ahová rengeteg folyóvíz érkezik, így általános vízhiánnyal nem kell számolnunk. Az viszont más kérdés, hogy ezt a vizet hogyan tudjuk megtisztítva a felhasználókhoz eljuttatni, s a vízbázisainkat a kedvezőtlen külső hatásoktól, például szennyezésektől megóvni. Ez borzasztóan sokba kerül, különösen, ha az infrastruktúra felújításának nagy része egyszerre válik szükségessé. Márpedig nálunk ilyen helyzet állhat elő.

ivóvíz
Az ivóvízellátását természetesnek vesszük, pedig összességében igen sokba kerül az adófizetőknek

"A kitermelt és a hálózatba betáplált víznek körülbelül 25 százaléka elvész" - mondta Kovács Károly, a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke. Ez az arány az elmúlt években folyamatosan nőtt. Ennek két oka van: egyrészt a csővezeték-hálózat állapota folyamatosan romlik, másrészt az értékesített víz mennyisége csökken.

Mivel így elvész a víztermeléshez, a víztisztításhoz és a szállításához szükséges energia egy része, jelentős költségveszteséggel jár az üzemeltető számára. A hibák folyamatosan növekvő száma pedig a hibaelhárítás költségeit növeli a szakember szerint.

"A vízvezeték-hálózat, a vízellátó-rendszer közel felét a 60-as 70-es években fektetett azbesztcement csövek teszik ki, amelyek az építésükkor tervezett és várható élettartamuk vége felé közelednek. A koruk lassan már eléri az 50 évet, s a prognózisok szerint ezek a következő egy-két évtizeden belül el fogják érni az élettartamuk végét, a cseréjük biztosan szükséges lesz" - figyelmeztetett a szakember.

Magyarországon az ivóvíz nagyon biztonságos, minden településen korlátozás nélkül fogyasztható, a fővárosban pedig még a hazai és régiós összehasonlításban is kiválónak mondható a minősége. Azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell folyamatosan ellenőrizni a vízbázist és nem kell felkészülni a veszélyhelyzetekre. Részletek!

A viszonylag sürgősen elvégzendő infrastrukturális beruházási szükségletek összértéke 3 ezer milliárd forint körül van, míg a víz- és szennyvízszolgáltatás árbevétele évente körülbelül 250 milliárd forint. "Még ha ezt tíz évre el is osztjuk, akkor is éves szinten 300 milliárd forintra lenne szükség, ami meghaladja a teljes víziközmű-szolgáltatás éves árbevételét" - közölte Kovács Károly.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: InfoRádió.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra