Agyevő amőba: az egyik legvégzetesebb élőlény

Kevés végzetesebb élőlénnyel találkozhat az ember a Naegleria fowleri amőbánál. Ha ez a parány bejutott a szervezetbe, tétovázás nélkül elindul az agyba, ahol halálos pusztítást végez.

A klímaváltozás miatt egyre nagyobb területeken veszélyezteti a nyílt vízben vagy a rosszul kezelt úszómedencékben fürdőzőket a Naegleria fowleri, az agyevő amőba. A veszélyeztetés ezúttal halálosan pontos kifejezés, mert a 2004-2015 között jelentett 35 fertőzést csupán ketten élték túl.

Naegleria fowleri Forrás: CDC

Múlt hónapban - írja az Index.hu - egy 19 éves marylandi lány halt meg a Naegleria fowleri amőba miatt, s mire kiderült, hogy mi a baja, már nem volt esélye. A mikroorganizmus ugyanis ha bekerült az ember szervezetébe nem telepszik meg a behatolás környezetében, hanem elsősorban az orron keresztül - amelynek érhálózatából könnyen eljuthat az agyba - rögtön a frontális agyi lebenyben a szaglásért és a viselkedésünk szabályozásáért felelős területeket célozza meg. Az egysejtűt ugyanis kizárólag ez szövet érdekli, csak ezt támadja meg.

Korábban nem sikerült meggyőző magyarázatot találni e rendkívül célirányos viselkedésre. Az amőbatámadás lefolyása azonban ötletet adott Abdul Mannan Baignak, a pakisztáni Karacsiban működő Aga Khan Egyetem kutatójának, aki szerint a frontális agyterület által nagy mennyiségben kibocsátott acetilkolin (ACh) vezetheti az amőbákat. Az ACh egy régóta ismert neurotranszmitter, amely bizonyos immunsejteket is mágnesként vonz.

Mannan kutatócsoportja 126 fehérjét izolált az Acanthamoeba amőbából, és megnézte egy adatbázisban, hogy milyen fehérjéknek vannak hasonló összetevőik vagy struktúrájuk. Így jött rá, hogy az egyik nagyon hasonlít az ACh emberi receptorára. Hasonló eredmény született a Naegleria vizsgálatakor. Mindez arra utal, hogy az amőbának is van egy receptora az ACh-ra, és ez vonzhatja az agyba.

Részben egy nehezen hozzáférhető gyógyszernek köszönhetően élte túl a ritka agyevő amőba csaknem mindig halálos támadását egy 16 éves dél-floridai fiú. Hihetetlenül nagy szerencséje volt. Részletek!

Most azt teszteli Mannan, hogy miként lehet újfajta gyógyszerekkel blokkolni az amőbákat . Ha a potens hatóanyag rendelkezésre is állna (keretes írásunk éppen egy ilyen esetről számol be), azonnal meg kellene kezdeni vele a kezelést a fertőzés korai stádiumában, hogy a beteg megmenthető legyen. Csakhogy az amőbafertőzés kimutatására jelenleg nincs megfelelő módszer. Amikor pedig a kivételesen erős fejfájás felkelti a gyanút, a kórokozó már régen az agyat pusztítja. Az igazi megoldást tehát a hatóanyag mellet egy jó diagnosztikai eszköz jelentené, amelyre a Naegleria fowleri elterjedési területének növekedése miatt egyre nagyobb szükség volna.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Index.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.