A közlemény szerint a Tudatos Vásárlók Egyesülete szupermarketben, illetve bioboltban kapható, 23 különböző rizst és 10 féle puffasztott rizst vizsgáltatott meg laboratóriumban. Kiemelték, hogy a Goodfood Bio puffasztott rizsszelet tengeri sóval elnevezésű terméknél az arzénszennyezettség megközelítette a kilogrammonkénti 0,3 milligrammos határértéket, valamint, hogy a Tesco Rice Cakes (Natur puffasztott rizsszelet) esetében is az átlagnál magasabb arzén- és kadmiumszennyezettséget mutattak ki a vizsgálatok, amelyek szerint a szennyezőanyagok mértéke az unió által megszabott határérték felét érte el.
A vizsgált elemek közül az arzént minden termékben kimutatták, de az Olaszországból származó Riso scotti "A" minőségű hosszú szemű rizsnél és a Goodfood Bio puffasztott rizsszeletnél az arzén mennyisége megközelítette az európai uniós határértéket. Az egyesület ezért kikérte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakvéleményét a termékekről. A Nébih álláspontja szerint a két terméknél még magas rizsfogyasztás esetén sem tekinthető az arzén szervezetre gyakorolt káros hatása kiemelkedőnek.
Az egyesület vizsgálata a Müller Bio Gourmet basmati rizs, a Müller Alnatura basmati rizs, valamint a Tesco value "B" minőségű hosszúszemű rizs, az S-Budget "B" minőségű rizs, a Tesco basmati "A" minőségű rizs és a Lidl saját márkás Golden Sun basmati rizs esetében megállapította, hogy nagyon kicsi a termékek arzénszennyezettsége, nem tartalmaztak higanyt, kadmium és ólom pedig nem vagy csak csekély mértékben volt bennük.
A puffasztott rizsek közül a Ham-let és a DmBio terméke áll a lista élén, mivel mindkettőnél alacsony volt az arzén- és kadmiumszennyezettség, higanyt és ólmot pedig egyáltalán nem mutattak ki a vizsgálatok. A vizsgált termékekben talált nemesfémekről megjegyezték, hogy a higanyt a tesztelt termékek többségében nem lehetett kimutatni, ólmot csak a minták negyedében találtak (nagyon kis mértékben), és bár a kadmiumot a legtöbb termékből kimutatták, az egyesület felmérése szerint ennek az anyagnak a koncentrációja sem tekinthető lényeges kockázatnak - olvasható a szervezet közleményében.