AstraZeneca-vakcina után Pfizer? Ilyen hatása van

Biztonságos és igen hatásos, ha az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának egy adagja után másodszorra a Pfizer/BioNTech oltását adják be az embereknek - állapította meg egy spanyol kutatás.

Az IgG antitestek mennyisége 30-40-szer volt nagyobb azoknál az embereknél, akik az AstraZeneca COVID-19 elleni vakcinája után a Pfizer és a BioNTech közös készítményét kapták meg második oltásként, szemben a kontrollcsoporttal, amely tagjainak csak egy adag AstraZeneca-oltást adtak be. A spanyol III. Károly Orvostudományi Intézet kutatói által készített, Combivacs elnevezésű kutatás előzetes eredményei szerint a semlegesítő antitestek mennyisége hétszeresére nőtt a Pfizer-dózis után, ami jelentősen nagyobb, mint a második AstraZeneca-vakcina beadása utáni duplázódás.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Biztonságos és igen hatásos a két vakcina kombinálása.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Mi a helyzet a mellékhatásokkal?

Egy korábbi angol tanulmány előzetes eredményei azt mutatták, hogy akik egy Pfizert és egy AstraZenecát kaptak - bármilyen sorrendben -, azok valamivel nagyobb valószínűséggel számoltak be enyhe vagy közepes tünetekről - köztük fejfájásról és hidegrázásról -, mintha azok, akik ugyanabból a koronavírus -vakcinából kapták mindkét dózist. A spanyol kutatás résztvevőinek azonban most mindössze 1,7 százaléka számolt be komolyabb mellékhatásokról, pontosabban fejfájásról, izomfájdalomról és általános rossz közérzetről - mondta el Magdalena Campins, a kutatás egyik vezetője. "Ezek nem olyan tünetek, amelyeket súlyosnak tekinthetnénk" - összegezte a tapasztalatokat. Az immunválaszról szóló adatok a következő hónapokban várhatók.

Ez sokak problémáját megoldhatja

Indul a verseny csaknem 200 ezer Pfizer-vakcináért - kattintson!

A spanyol vizsgálatot egyébként azért indították el, hogy megtudják, mi lehet a legjobb eljárás, miután az AstraZeneca új típusú koronavírus elleni vakcinájának felhasználását a 60 év felettiekre korlátozták a fiatalabb embereknél felmerülő igen ritka mellékhatás, a vérrögképződés miatt. A korlátozás miatt bizonytalanság alakult ki, hogy azok a fiatalabbak, akik már kaptak egy dózis AstraZenecát, felvehetnek-e egyáltalán még egy adag oltást, bármelyik típusból. "A mai eredmények alapján támogatható az első AstraZenecát kapó emberek második oltása a Pfizerrel, de a döntés nem a kutatókon áll" - közölte Jesus Antonio Frias, a III. Károly Intézet klinikaigazgatója.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Koronavírus: az oltás így hat a hosszú COVID-ra - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.