AstraZeneca: jó ez az oltás vagy sem?

Az eddigi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a rendkívül ritkán előforduló vérrögképződéses esetek ellenére az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagának előnyei továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait - jelentette ki az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

AstraZeneca-oltás: milyen tünetek jelezhetnek bajt? A válaszért kattintson ide!

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség a napokban ismertette a Vaxzevria névre keresztelt oltóanyag folyamatban lévő vizsgálatának részeredményeit. Ezek alapján megerősítették, hogy a brit-svéd AstraZeneca gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem közös vakcinája hatásos ellenszer az új típusú koronavírussal szemben. A Vaxzevria előnyei minden felnőtt korosztály esetében meghaladják a kockázatokat, és az oltóanyag esetleges mellékhatásának kockázata nem emelkedik az életkor függvényében. A rendelkezésre álló adatok szerint a vakcina legalább 80 százalékos hatékonyságot mutat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az oltás előnyei minden felnőtt korosztályban meghaladják a kockázatokat.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Az előzmények

Az EMA azért végez rendkívüli vizsgálatot, mert március eleje óta több ország is bejelentette, hogy elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca COVID-19 elleni oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében. A korlátozást egyes országok azóta feloldották, mások megerősítették. Az uniós ügynökség kiemelte, hogy a vérrögképződéssel járó megbetegedés - amely a trombociták számának alacsony számával áll összefüggésben - néhány esetben, eddig igen alacsony arányban fordult elő az AstraZeneca cég termékével beoltottak körében. Ilyen mellékhatás a becslések szerint 100 ezer beoltottból legfeljebb egy esetben fordulhat elő. Kiemelték ugyanakkor, hogy azonnal orvoshoz kell fordulniuk azoknak, akik tüneteket észlelnek a vakcinázás után.

A vizsgálat eredménye

A kockázatértékelő bizottság továbbra is azt javasolja, hogy a vakcina ismétlő oltását az első adag beadását követő 4. és 12. hét között adják be. Az értékelés alátámasztja, hogy az AstraZeneca vakcinája biztonságos, és hatékonyan képes megelőzni a koronavírus okozta betegséget, valamint csökkenti a kórházi kezelés és az elhalálozás kockázatát. Az EMA ugyanakkor úgy döntött - még április elején -, hogy Vaxzevria oltóanyag esetében a vérrögképződés esetleges veszélyét fel kell tüntetni a vakcina nagyon ritka mellékhatásaként.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

COVID-oltás: mekkora a vérrög kockázata? Olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.