Az étvágytalanság ilyen bajt jelezhet

Biztosan neked is feltűnt már, hogy nem mindig ugyanolyan az étvágyad. De vajon mi állhat a háttérben, ha napokig egyáltalán nem kívánod az ételt?

Meglepő lehet, de az étvágyunk nagy részben a genetikánkon múlik, azonban számos környezeti és egyéb tényező is befolyásolhatja. Sokakkal megesik például, hogy egy fárasztóbb, stresszesebb napon többet esznek a megszokottnál, míg a gyász vagy a kánikula jellemzően elveszi az emberek étvágyát. Az alábbiakban a Men’s Health gyűjtése alapján bemutatjuk az étvágytalanság leggyakoribb okait, valamit azt is, hogy mikor kell mindenképpen orvoshoz fordulni ezzel a panasszal.

szomorú nő ül az asztalnál
Az étvágyat számos tényező befolyásolhatja. Fotó: Getty Images

Betegség

Megfázás és hasonló betegségek – például COVID-19 vagy bakteriális eredetű tüdőgyulladás – esetén gyakori panasz az étvágytalanság. Ennek oka, hogy fehérvérsejtek olyan citokineket szabadítanak fel a fertőzések leküzdése érdekében, amelyek csökkentik az étvágyat. Természetesen a felépülés után az egészséges étvágy is visszatér.

Stressz és szorongás

Egyes emberek a sok stressz vagy a negatív érzelmeik hatására többet esznek a kelleténél. Mások viszont pont ellenkezőleg reagálnak az ilyen helyzetekben: úgy érzik, egy falat sem tudna lecsúszni a torkukon. Ennek egyik lehetséges oka, hogy a stressz hatására felszabaduló, adrenalin nevű hormon csökkenti az éhségérzetet.

Mutatjuk, hogyan teszi tönkre a testet a stresszevés
A stresszel sokféleképpen lehet megküzdeni. Vannak jó módszerek, például az autogén tréning vagy a jóga, és kifejezetten rosszak is, mint a stresszevés, amelynek hosszú távon rengeteg káros következménye lehet.

Egyes gyógyszerek

Mindenki tudja, hogy a gyógyszerek számtalan lehetséges mellékhatást okozhatnak, köztük például hányingert, gyomorfájdalmat vagy hasmenést. Érthető módon ezek a panaszok negatívan befolyásolhatják az evési kedvet. Emellett egyes antibiotikumokról ismert, hogy a kezelés alatt csökkenthetik az étvágyat.

Időjárás

Nem véletlen, hogy a nagy melegben a legtöbb ember leginkább a könnyebb ételeket, például a salátákat és a friss gyümölcsöket kívánja, sokan pedig csupán minimális ételt visznek be az igazán forró napokon. Ennek oka, hogy evés közben hőt termel  a szervezet. Éppen ezért a kánikula elnyomhatja, ezzel szemben viszont a hideg időjárás megnövelheti az étvágyat.

Az elfogyasztott ételek

Ha megfelelő mennyiségű fehérjét és rostot viszünk be a főétkezések alkalmával, akkor nagyobb az esély arra, hogy nem éhezünk meg két étkezés között. A szakértők szerint étkezésenként legalább 30 gramm fehérje és 10 gramm rost elfogyasztásáról kellene gondoskodnunk, hogy kellőképpen eltelítődjünk, így ne éhezzünk meg – és kapjunk evésrohamot – idő előtt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mikor forduljunk orvoshoz?

Néha az étvágytalanság komolyabb egészségi problémákat – például pajzsmirigy-alulműködést, cukorbetegséget vagy akár a rákot – is jelezhet. Ha már legalább 3-4 napja tart az étvágytalanság, és esetleg már fogyás is bekövetkezett, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.