Az árvíz miatt járványveszély fenyeget

Az elmúlt napok extrém időjárási körülményei számos településen teremtettek közegészséget veszélyeztető helyzetet. Éppen ezért az ÁNTSZ felhívja a lakosság és az érintett önkormányzatok figyelmét arra, hogy az árvízzel, belvízzel sújtott területeken a járványok, betegségek elkerülése érdekében a legfontosabb teendő a fertőtlenítés.

Az ÁNTSZ kistérségi és regionális intézeteinek munkatársai folyamatos kapcsolatot tartanak az érintett települések vezetőivel, irányítják és ellenőrzik az árvíz idején szükséges közegészségügyi feladatokat, személyes jelenlétükkel is segítik a fertőtlenítés megfelelő elvégzését és megtörténtét - olvasható az ÁNTSZ közleményében.

A fertőző megbetegedések megelőzése érdekében az emberek saját maguk és a környezetükben élők egészségét a következők betartásával tudják legjobban védeni, illetve a veszélyeket csökkenteni:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

• A védekezésben részt nem vevő lakosságnak lehetőleg kerülni kell a szennyezettnek és feltételezetten fertőzőnek minősíthető árvízzel, belvízzel való érintkezést. Az árvízzel, belvízzel sújtott területekre most csak a mentésben résztvevők menjenek!

• Fontos a megfontolt viselkedés: ügyeljen mindenki arra, hogy a szennyezett víz ne kerüljön a szájába, szemébe, testére!

• Az árvíz, belvíz által elöntött vagy szennyezett ásott kutak vizét tilos ivóvízként használni, mindaddig, amíg az ár levonulása után az ÁNTSZ előírásai szerint a hatékony fertőtlenítés meg nem történik.

• Az ár- és belvízzel sújtott településeken a vezetékes ivóvíz általában használható, hacsak az ÁNTSZ ettől eltérően nem rendelkezik. Ez utóbbi esetben az ÁNTSZ tájékoztatását kell figyelembe venni az ivóvíz felhasználása során. Aki a vízvezetékeken csőtörést, vagy a környezetében vízkimaradást észlel, azonnal jelentse a Vízmű üzemeltetőjének és az illetékes kistérségi ÁNTSZ-nek. Amíg megnyugtató választ nem kapnak, a vezetékes vizet is csak forralva szabad használni!

• Az ár- és belvíz mentesítésével foglalkozóknak, vagy egyéb módon a szennyezett vízzel, tárgyakkal, anyagokkal kapcsolatba kerülőknek (például lakótér takarítás) a munkavégzés után, illetve minden étkezés előtt fertőtlenítőszerrel kell kezet mosniuk. Ezenkívül feltétlenül mossunk kezet, amikor hazaérünk, WC használat előtt és után, minden esetben, ha élelmiszerrel kezdünk foglalkozni. A személyi higiénés előírások fokozott betartására kell törekedni mindenkinek, aki az ár- és belvízzel sújtott területeken él, vagy a védekezésben vesz részt.

Így kell kezet mosni járvány idején

• A vízzáró csomagolású élelmiszerek (fémdoboz, konzerv, üveg, műanyag palack stb.) a külső felszín fertőtlenítése után fogyaszthatóak.

• Párolt élelmiszereknél ügyeljünk arra, hogy ne szennyeződhessenek fröccsenő vízzel, és védettek legyen rovaroktól, állatoktól (például egerek). Javasolt az élelmiszertároló helyek fertőtlenítése.

• Különös gondot kell fordítani a gyermekek, betegek, idősek megfelelő, kielégítő étkeztetésére, biztonságos élelmiszer és ivóvíz (lehetőleg palackozott víz) ellátására.

• A szennyezett ruhaneműket, textíliákat fertőtlenítőszerrel kell kimosni, majd kivasalni!

• Az elöntött házak lakóterei, az alagsori helyiségek, a pincék stb. az ár levonulása után alapos takarítás és fertőtlenítés után vehetők újra használatba.

• A háztartási hulladékot ár- és belvízmentes szemétlerakó helyre kell szállítani.

• Az elhullott állatokat csak az ár- és belvízmentes területen elhelyezett dögkutakba szabad szállítani. Az állat-egészségügyi hatóságokat kell értesítenie annak, aki elhullott állatokat lát, talál.

• Nagyon fontos, hogy akinél lázas vagy hasmenéses megbetegedés lép fel, azonnal jelentkezzen az orvosnál!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra