Az ételmérgezés gyakori tünetei

A nyári melegben az ételmérgezés meglehetősen gyakori problémának számít. A fertőzött, romlott étel fogyasztásával kórokozók tömkelege kerülhet a szervezetbe, amelytől testünk igyekszik rövid úton megszabadulni - ennek köszönhetőek a tünetek.

A panaszok jellege és súlyossága nagyban függ magától az ételtől, illetve attól, hogy pontosan milyen kórokozók szaporodtak el benne. Leggyakrabban az alábbi tünetek fordulnak elő:

  • hányinger, étvágyvesztés
  • hasi görcsök és fájdalom
  • hányás
  • hasmenés (vízszerű, esetleg véres is lehet)
  • láz
  • extrém kimerültség, gyengeség
  • dehidratációs tünetek (szomjúság, szájkiszáradás, szédülés, ájulás)

Hogyan előzhető meg a szalmonellózis kialakulása? Részletek itt.

A legtöbb esetben az ételmérgezés 2-3 nap alatt elmúlik. Eközben sok folyadék fogyasztásával, pihenéssel, könnyű ételek fogyasztásával kúrálhatjuk a leginkább magunkat. Ha azonban belázasodunk, valamint a láz 24 óra elteltével sem megy le még gyógyszerek hatására sem, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.

A nyári időszakban különösen elővigyázatosnak kell lenni bizonyos ételekkel
A nyári időszakban különösen elővigyázatosnak kell lenni bizonyos ételekkel

Ételfertőzéshez több tényező is vezethet, így például igen jellemző hiba a nem megfelelő hőmérsékleten tárolás. Különösen a tojást, a tejet és tejtermékeket, valamint a húsféléket kell mindenképpen hűtőben tartani nyáron, ha pedig szaguk vagy állaguk gyanússá válik, semmiképp se együk meg ezeket.

Grillezésnél mindig figyeljünk rá, hogy a megsütött húst ne tegyük vissza arra a tányérra, amelyen előzőleg a nyers húst tartottuk. Mindent alaposan süssünk át - akár húshőmérővel is ellenőrizhetjük, hogy elérte-e az adott étel maghőmérséklete a kellő szintet. A hűtőben tárolt maradékokat is mindig alaposan melegítsük fel fogyasztás előtt.

Utazásnál, kirándulásnál mindig figyeljünk, hogy ne igyunk nyilvános kutakból, sem pedig olyan csapokból, ahol nem javasolják a csapvíz fogyasztását. Legyünk óvatosak a nyers zöldségekkel, gyümölcsökkel, salátákkal is ilyen helyeken, mert a problémás csapvízben mosva ezek is fertőzővé válhatnak.

Forrás: prevention.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra