Az immunológia egyik legrégebbi tézisét is megingathatják azok a minták, amelyeket csaknem egy mérföld mélyen emeltek ki a Csendes-óceánból. Az itt felfedezett baktériumok annyira idegenek az emberi szervezet számára, hogy az immunsejtjeinkből reakciót sem váltanak ki, vagyis teljesen láthatatlanok az immunrendszerünk számára. Ez teljesen ellentmond az immunológia egyik klasszikus tételének, mely szerint az emberi immunrendszer úgy fejlődött, hogy képes érzékelni minden idegen mikrobát és kiveti azt a szervezetből - írja a Live Science .
Észre sem vették az immunsejtek a baktériumokat
Mivel ezt az elméletet a gyakorlatban még nem tudták igazolni, a kutatók olyan baktériumok nyomait kutatták, amelyeknek az évezredek során esélyük sem lett volna érintkezni emlősökkel. Ehhez a Csendes-óceán közepén, a Phoenix-szigetek védett területén kezdtek kutatni. "Ez az óceán legmélyebb, legősibb, legtávolabbi és védett része" - mondta Randi Rotjan, a Bostoni Egyetem tengeri ökológusa. Ezen a területen, ilyen mélységben nem élnek emlősök, így minden szempontból ígéretesnek tűnt itt kutatni az emberi szervezet számára teljesen idegen baktérium nyomai után.
A kutatók távirányítású tengeralattjárókkal gyűjtöttek mintákat az óceán mélyéről, majd azokból összesen 117 tenyészthető fajt különítettek el. Ezekből 50-et egerek, illetve emberek immunsejtjeivel kapcsoltak össze és megfigyelték, azokból milyen reakciót váltanak ki az idegen mikroorganizmusok. Legnagyobb meglepetésükre azt tapasztalták, hogy a mikrobák 80 százalékát az immunsejtek észre sem vették. Az eredmények szerint a baktériumok sejtfalának külső része, az úgynevezett lipopoliszacharid azonosítása fogott ki az immunsejteken, ami alapján az emlősök szervezete a betolakodó mikroorganizmusokat azonosítani szokta.
Szerencsére többségük a Moritella nemzetségbe tartozik, amely nem jelent veszélyt az emberi szervezetre. Ráadásul a tenger mélyén olyan környezetben élnek, hogy az emberi szervezet hőmérséklete és kémiai összetétele élhetetlen feltételeket biztosítana számukra.