Az immunrendszer sem láthatja ezt a baktériumot

Olyan különleges baktériumokra bukkantak a Csendes-óceán mélyén, amelyet az immunrendszer sem ismer fel.

Az immunológia egyik legrégebbi tézisét is megingathatják azok a minták, amelyeket csaknem egy mérföld mélyen emeltek ki a Csendes-óceánból. Az itt felfedezett baktériumok annyira idegenek az emberi szervezet számára, hogy az immunsejtjeinkből reakciót sem váltanak ki, vagyis teljesen láthatatlanok az immunrendszerünk számára. Ez teljesen ellentmond az immunológia egyik klasszikus tételének, mely szerint az emberi immunrendszer úgy fejlődött, hogy képes érzékelni minden idegen mikrobát és kiveti azt a szervezetből - írja a Live Science .

Így működik az immunrendszer Mindnyájan tartunk a kórokozók támadásától, ezért igyekszünk mindent megtenni, hogy elkerüljük a fertőzéseket. Másfelől a szervezetünkbe jutó kórokozók horrorisztikus körülményekkel kénytelenek szembesülni, ami számunkra nagyszerű dolog. Kattintson a részletekért!

Észre sem vették az immunsejtek a baktériumokat

Mivel ezt az elméletet a gyakorlatban még nem tudták igazolni, a kutatók olyan baktériumok nyomait kutatták, amelyeknek az évezredek során esélyük sem lett volna érintkezni emlősökkel. Ehhez a Csendes-óceán közepén, a Phoenix-szigetek védett területén kezdtek kutatni. "Ez az óceán legmélyebb, legősibb, legtávolabbi és védett része" - mondta Randi Rotjan, a Bostoni Egyetem tengeri ökológusa. Ezen a területen, ilyen mélységben nem élnek emlősök, így minden szempontból ígéretesnek tűnt itt kutatni az emberi szervezet számára teljesen idegen baktérium nyomai után.

Az immunsejtek elől is rejtve maradtak ezek a baktériumok. Fotó: Getty Images
Az immunsejtek elől is rejtve maradtak ezek a baktériumok. Fotó: Getty Images

A kutatók távirányítású tengeralattjárókkal gyűjtöttek mintákat az óceán mélyéről, majd azokból összesen 117 tenyészthető fajt különítettek el. Ezekből 50-et egerek, illetve emberek immunsejtjeivel kapcsoltak össze és megfigyelték, azokból milyen reakciót váltanak ki az idegen mikroorganizmusok. Legnagyobb meglepetésükre azt tapasztalták, hogy a mikrobák 80 százalékát az immunsejtek észre sem vették. Az eredmények szerint a baktériumok sejtfalának külső része, az úgynevezett lipopoliszacharid azonosítása fogott ki az immunsejteken, ami alapján az emlősök szervezete a betolakodó mikroorganizmusokat azonosítani szokta.

Szerencsére többségük a Moritella nemzetségbe tartozik, amely nem jelent veszélyt az emberi szervezetre. Ráadásul a tenger mélyén olyan környezetben élnek, hogy az emberi szervezet hőmérséklete és kémiai összetétele élhetetlen feltételeket biztosítana számukra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.