Baj van a tengerből nyert ivóvízzel

Az izraeli ivóvíz mintegy háromnegyedét jelentő sótalanított tengervíz magnéziumos dúsításán vitatkoznak Izraelben a legújabb egészségügyi kutatások alapján.

Milyen tünetek utalhatnak magnéziumhiányra? Részletek itt.

Izraelben évente mintegy 600 ezer köbméter tengervizet sótalanítanak, jelenleg ebből nyerik az ivóvíz 70 százalékát, ráadásul újabb sótalanítók építésével ez az arány növekedni fog a jövőben. Ennek köszönhető, hogy elég víz jut a háztartásoknak és a mezőgazdaságnak, noha az utóbbi évek kirívóan csekély csapadékmennyisége miatt száz éve nem mért alacsony szintre csökkent a legnagyobb édesvízkészletet biztosító Kinneret-tó.

Izrael ivóvízkészletének tetemes része a tengerek sótalanításából származik
Izrael ivóvízkészletének tetemes része a tengerek sótalanításából származik

A sótalanított tengervíz az elmúlt évtized során fokozatosan egyre nagyobb részét adta Izrael vízellátásának. Az utóbbi években azonban az egészségügyi minisztérium szakemberei arra hívták fel a figyelmet, hogy a sótalanított tengervízből hiányzik számos olyan ásványi anyag, amely a természetes ásvány- és forrásvizekben megtalálható. A legnagyobb gondot a magnézium hiánya okozza. Az ország legnagyobb egészségbiztosítási pénztára, a Klalit 178 ezer páciens adatait elemző kutatást végzett erről.

Csapvíz vagy ásványvíz: mit érdemes inkább választani Magyarországon? A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

Az eredmények szerint hat százalékkal többen szenvedtek szívbetegségben, és kaptak szívinfarktust azon területek lakói közül, ahol az ivóvizet sótalanítással nyerik, szemben azokkal a területekkel, így Felső-Galilea vagy a Golán-fennsík lakóival, ahol az embereknek jelenleg nincs hozzáférése a sótalanított ivóvízhez. Éppen ezért az egészségügyi minisztérium - a világon elsőként - literenként 20-30 milligramm magnézium hozzáadását javasolja a sótalanított ivóvízhez, hogy a természetes forrásvizekkel azonos magnéziumszintre jusson.

A dúsításnak azonban igen magasak lennének a költségei: az egészségügyi minisztérium szerint évi 60 és 180 millió sékel (5-15 milliárd forint) közötti összegről lehet szó, míg a vízügyi hatóság szerint 600 millió sékelbe (csaknem 50 milliárd forintba) kerülne mindez. Tavaly - sokéves vita és hároméves szünet után - Izrael ismét dúsítani kezdte fluorral az ivóvizet a fogszuvasodás csökkentése érdekében. Az újabb beavatkozás ellenzői szerint nem központilag, hanem mindenkinek magának kellene döntenie egészsége érdekében, és saját belátása szerint tabletták szedésével és étrendje megváltoztatásával kellene biztosítania a megfelelő magnéziumszintet szervezetében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.