A dél-oroszországi Kemerovo régióban található Raspadskya bánya óránként közel 90 tonna metánt bocsát ki a GHGSat nevű cég új adatai szerint, amely műholdak segítségével az űrből figyeli a metánszivárgást. Az adatok alapján ez lehet a valaha észlelt legnagyobb metánszivárgás – írta a CNN .
Nem ez az első alkalom, hogy a bányából metán szivárog. A kanadai vállalat közölte, hogy 13 különböző metánforrást észlelt egy 2022. január 14-i műholdas átrepülés során, és további szivárgást figyelt meg a későbbi időpontokban. Januárban 50, májusban 10 tonna/óra fölötti értékeket mértek, most pedig 90 tonnát, amelyek kiemelkedően magas értékek.
A metán az otthonok fűtésére és főzésre használt földgáz fő összetevője. Bizonyos értelemben természetes, hogy szénbányákból, olaj- és gázfúrásokból, valamint a fosszilis tüzelőanyagokat szállító csővezetékekből szivárog. A hulladéklerakókból és a mezőgazdaságból is eredhet, az egyik legnagyobb forrása pedig a böfögő tehenek. Az olvadó permafrosztból is felszabadulhatnak metángázok. A kérdés mindig a szivárgás mértéke, a mostani ebből a szempontból kiemelkedően magas. A metánszivárgás miatt ugyanebben a bányában berobbant egy akna, és 2007-ben 107 ember halt meg.
A GHGSat szerint a Raspadskya bányából származó nagy mennyiségű metánkibocsátás szándékos lehet, és összefüggésben lehet a bánya biztonságával. A bányát üzemeltető Raspadskaya vállalat nem reagált a CNN megkeresésére. Ugyanakkor a BBC -nek küldött reakciójukban tagadták a GHGSat állítását, és azt állították, hogy a számok irreálisak.