Bukósisak nélkül ne üljön kerékpárra!

Akár városban, akár falun élünk, a jó idő beköszöntével a kerékpár az egyik legnépszerűbb közlekedési eszköz, illetve sportolási lehetőség. Ha mindent megteszünk a sérülések elkerülése érdekében, nem kell aggódnunk az önfeledt tekerés közben.

Sokat tehetünk testi épségünk érdekében - függetlenül attól, hogy városban, országúton, esetleg terepen kerékpározunk -, ha megfelelő védőfelszerelésben vágunk neki a kitűzött távolságnak. Dr. Knoll Zsolt PhD. ortopéd traumatológus, sportsebész, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ egyik szakmai vezetője - aki maga is a kerékpározás nagy szerelmese -, igyekezett egy-két jó tanácsot adni a sportág rajongóinak.

Akármilyen vidéken biciklizünk, fontos, hogy olyan öltözéket válasszunk, amely nem zavar a tekerésben, nem akad bele a fogaskerekekbe, és alkalmazkodik a változékony időjáráshoz.

"Nem árt, ha viselünk kesztyűt, akár nyáron is, hiszen könnyedén kivédhetőek egyes sérülések ezzel a protektorral. Ugyancsak javasolt kerékpáros szemüveg használata: a felpattanó kövek, ágak, országúton az autókból kidobált szemét, vagy egy-egy bogár is okozhat sérülést az arcunkon, szemünkön. A megfelelő cipő sok nehézségtől megóvhat bennünket. Ha olyan speciális, kerékpározáshoz ajánlott lábbelit választunk, amelyet rá lehet applikálni a pedálra, az a legjobb. Ha ilyenünk nincs, mindenképp merev talpú cipő mellett döntsünk, hiszen az jobban átadja az erőt a pedálnak" - tette hozzá dr. Knoll Zsolt Ph.D.

Bukósisak nélkül ne üljön kerékpárra! (Fotó: Europress)

Az elsősorban mozgásszervi problémákra és baleseti ügyeletre összpontosító Emineo szakembere a legfontosabbnak mégis a bukósisakot és a láthatóságot tartja. Akárhol is kerékpározunk elkerülhetetlen a fejvédő viselete, különösen annak ismeretében, hogy a kerékpáros balesetek egyharmadában a fej sérül meg. "Néhány száz forintért kaphatóak olyan ledes izzók, amelyeket előre és hátra is felszerelve tökéletes láthatóságot biztosítanak a kerékpárnak. A lámpák és egy neonszínű ruhadarab felhívja a figyelmet arra, hogy kerékpáros halad az út szélén , ezzel pedig el tudjuk kerülni, hogy elsodorjanak bennünket" - hangsúlyozta a térdsebész.

Lássuk be, olykor az is előfordul azonban, hogy mi mindent megtettünk annak érdekében, hogy ne sérüljünk meg, de - különösen városban -, ez sem elegendő. Talán kemény kijelentés, de a súlyosabb sérülést azonban a biciklis szenvedheti el . A szakember éppen ezért azt javasolja, elegáns mosollyal az arcunkon inkább térjünk ki és kerüljük a találkozást az erősebbekkel.

Ha mégis megtörténik a baj, sérüléstől függetlenül, azonnal forduljunk orvoshoz! A késlekedés, a több órás várakozás ugyanis hosszabb rehabilitációt, maradandó károsodást idézhet elő. A magán baleseti ügyeleten, amilyen az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központban van, nem kell hosszú órákat várakozni a betegeknek, mert azonnali ellátásban részesül minden hozzájuk érkező páciens a hét minden napján reggel 8 és este 8 között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.