COVID-oltás: mennyit ér az első dózis?

A Pfizer- és az AstraZeneca-vakcinából már az első adag akár a felére csökkentheti a koronavírus-fertőzés háztartáson belüli továbbadásának esélyét - derült ki egy brit tanulmányból.

Azok, akik megkapták a Pfizer- vagy az AstraZeneca-féle vakcina első dózisát és legalább három héttel később megfertőződtek, 38-49 százalékkal kisebb eséllyel adták tovább a beoltatlan, velük egy háztartásban élő embereknek az új típusú koronavírust - állapította meg az angliai egészségügyi szolgálat (PHE) kutatása. A PHE immunizációs vezetője, Mary Ramsay úgy kommentálta az eredményeket, hogy a vakcinák kulcsfontosságú szerepet játszanak a normális élethez való visszatérésben. "Nemcsak csökkentik a betegség súlyosságát és halálozások százait előzik meg naponta, de azt látjuk, hogy mérséklik a fertőzés továbbadásának kockázatát is" - magyarázta.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Bizonyos fokú védelmet a fertőzés továbbadásával szemben is ad az első dózis.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Oltásunk a családunkat is védi

A háztartásokban jelentős a kórokozók továbbadásának kockázata, így különösen biztatóak az eredmények, amelyek szerint a koronavírus elleni védőoltás csökkenti a továbbfertőzés esélyét. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek a vakcinák nem 100 százalékos hatékonyságúak, de a bizonyítékok azt mutatják, hogy bizonyos fokú védelmet adnak a fertőzés továbbadásával szemben is. A PHE immunizációs vezetője "reménykeltőnek" találta ezeket az eredményeket, fontosnak tartja azonban, hogy az emberek továbbra is úgy viselkedjenek, ahogy egy világjárvány idején kell, figyelve a kézmosásra és az előírt távolságtartásra.

Koronavírus: nyáron már a 12 éveseket is olthatják - kattintson!

Egyes szakvélemények szerint ez a tanulmány újabb bizonyítékot nyújtott arra, hogy minél több embernek kell beoltatnia magát, még akkor is, ha nem nagy a veszélye a súlyos tünetek kialakulásának. A cél ugyanis az, hogy a népességen belül a védettség minél magasabb legyen, ezáltal pedig csökkenjen azok száma, akik komolyan megbetegszenek vagy meghalnak a COVID-19 következtében.

Koronavírus: további jó hírek a Pfizer vakcinájáról - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.