COVID-oltás: van, akinél nincs kimutatható antitest

A második oltás beadása után 2-4 héttel sem mindenkinél termelődik elegendő koronavírus elleni antitest. A negatív eredményt produkálók között pedig messze a kínai vakcinával oltottak vannak a legtöbben.

Egyre többen vesznek részt laboratóriumi antitestvizsgálaton a koronavírus elleni védőoltás beadatását követően. Ezzel ellenőriznék ugyanis, hogy valóban kialakult-e a védettségük a vakcina hatására. Fontos kiemelni, hogy egy negatív eredmény még nem jelenti feltétlenül azt, hogy az oltóanyag nem véd meg minket a súlyos betegség kialakulásától és az idő előtti haláltól. Érdekes azonban, hogy egyes vakcinatípusok között milyen jelentős eltérések vannak az általuk kiváltott antitest-termelődés tekintetében.

Kínai oltás után van a legtöbb negatív teszt

COVID-oltás: a nők máshogy reagálnak - kattintson!

A 444.hu arra kérte olvasóit, hogy küldjék be teszteredményeiket. A több mint 500 beérkezett lelet alapján látható , hogy a negatív eredményt produkálók között egyértelműen a kínai vakcinával beoltott idősek vannak többségben. Egy 83 éves férfi esetében pédául 4 héttel a második adag Sinopharm beadása után az antitestszint alsó határértékének ötödét mérték, és a háziorvosa sem tudta megmondani, hogy ilyenkor milyen következtetést lehet levonni és mit lehet tenni. Közben viszont egy 95 éves, Pfizerrel beoltott személy véréből a minimum antitestmennyiség 21-szeresét mutatták ki 4 hónappal a második oltást követően.

A portál megjegyezte ugyanakkor, hogy a leleteket beküldők alapbeteségeiről nincsenek információik, pedig valószínűleg ez is befolyásolhatja az eredményeket. Emellett a rendkívül magas antitestszint arra is utalhat, hogy az alany az oltás beadatása előtt már átesett a COVID-19 -en.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az asszisztens átadja Bárdos Lajos pszichiáter főorvosnak a Pfizer-vakcinával töltött fecskendőt. Fotó: MTI/Balázs Attila

Mikor érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A különböző vakcinatípusok eltérő időpontban késztetik a szervezetet az új típusú koronavírus elleni antitestek termelésére. Az mRNS-vakcinák - mint a Pfizer és Moderna készítménye - például elég gyorsan beindítják az immunválaszt, így már az első adag beadását követő 3-4 héten belül már nyugodtan elvégeztethetjük a tesztet, látni fogjuk, ha már elkezdődött az ellenanyag termelődése. Az adenovíruson alapuló vektorvakcinák - tehát az AstraZeneca és a Szputnyik V - esetében is elegendő lehet 3-4 hetet várni az első dózis után, hogy mérhető immunválaszunk alakuljon ki.

Az elölt vírust tartalmazó Sinopharm-oltóanyagnál azonban javasolt a második oltás után 2-4 hetet - idősebbek esetében pedig inkább 4-6 hetet - várni arra, hogy megmérhessük a szervezetünkben jelenlévő ellenanyagok mennyiségét. Az eddigi vizsgálati eredményekből azonban az látszik, hogy a kínai vakcina hatására termelődik a legkevesebb koronavírust semlegesítő antitest az emberi testben.

Egyébként az, hogy nem termelődik a szervezetünkben antitest, vagy annak mennyisége nem éri el a határértéket, még nem jelenti azt, hogy a COVID-oltás egyáltalán nem véd minket. Viszont sajnos azt sem tudjuk egyértelműen kijelenteni, hogy akkor is kialakul az immunitás, ha a laborvizsgálat alapján nincs elég ellenanyag a testünkben. Ezzel kapcsolatban Jakab Ferenc virológus például úgy fogalmazott egy közösségi oldalon megjelent posztban, hogy ha valakinek nem alakult ki erőteljes antitestválasza, attól még a sejtes immunitás jelentős lehet, és adhat védelmet.

Koronavírus: ezekben a városokban ismét nagy baj lehet - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.