Ha megcsíp egy méh vagy egy darázs, legtöbbször néhány perc szúró fájdalom után csak egy piros duzzanat emlékeztet a történtekre. A rovarcsípésekkel ugyan méreganyag jut a szervezetbe, ez pedig minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciót vált ki. Ha a bőrtünetek a csípés helyéhez közel jelentkeznek, nem kell aggódni miatta, még ha ijesztően néz is ki. Előfordulhat például, hogy valaki nyáron darázsba vagy méhbe lép mezítláb, majd megdagad az egész lába, más tünete azonban nincs, akkor is elegendő a helyi kezelés, kivizsgálást nem igényel. Ilyenkor segíthetnek a patikában kapható antihisztamin-tartalmú, viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök, illetve enyhíti a tüneteket a bőrfelület hűtése, vagy a láb felpolcolása. Ha azonban a rovarcsípést követő két napon belül a bőr távolabbi részein kiütések jelentkeznek, illetve légzési, keringési zavar és hasi panaszok lépnek fel, szakorvoshoz kell fordulni, mert ezek allergiás reakcióra utalnak.
Amikor azonnal mentőt kell hívni
Nyáron mindig nézd meg a poharat, üdítős flakont, mielőtt beleiszol, óriási veszélyt jelent ugyanis, ha valaki véletlenül lenyel egy darazsat vagy méhet. A szájban, garatban kialakuló duzzanat ilyenkor elzárhatja a felső légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben nincs idő mérlegelni: azonnal ki kell hívni a mentőt (104, 112).
Ugyanígy tragédiát okozhat, ha a csípést követő fél órán belül életveszélyes, egész szervezetet érintő allergiás reakció, úgynevezett anafilaxia jelentkezik. Ilyenkor súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás, testszerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, ájulásérzés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, de akár eszméletvesztés is előfordulhat. Itt is nagyon fontos, hogy azonnal hívjuk a mentőket.
„Állandó készültségben vagyunk”
„Felállt, elkezdett dülöngélni és hirtelen sugárban hányni, majd elsápadt, leizzadt, és hirtelen összecsuklott" – idézte fel Vera, amikor ötéves kislányánál minden előjel nélkül, fél órával egy méhcsípést követően súlyos allergiás reakciók léptek fel. Azonnal mentőt hívtak, addig pedig a diszpécser utasítására Annát a hátára fektették, fejét félrefordították, lábait pedig felpolcolták. Mire kiérkezett a mentő, sokkal jobban lett, ám a későbbi vérvizsgálat igazolta, hogy a súlyos tüneteket méhcsípés-allergia váltotta ki. Bár az elmúlt három évben nem ismétlődött meg az eset, a család azóta is állandó készültségben van és mindent elkövetnek, hogy megelőzzék az újabb allergiás reakciót. „A szabadban azóta nem járhat mezítláb, mindig összefogom a haját, nem hord élénk színű, főleg sárga ruhát, nem használunk erős illatú sampont, öblítőt, és táborba sem engedjük el. Ráadásul, ha egy csípés esetleg nem is okoz súlyos tüneteket, akkor sem dőlhetünk hátra, mert később egy következő még mindig kiválthat anafilaxiás reakciót” – fejtette ki az édesanya. Hozzátéve, hogy vannak azért nyugodtabb időszakok: 10 fok alatt, esős időben, illetve sötétben ugyanis nem jönnek elő a rovarok.
Ha a tünetek később jelentkeznek
Az allergiás reakciók később, a csípést követő két napon belül bármikor jelentkezhetnek, ez azonban már nem jelent akkora veszélyt. Ilyenkor érdemes felkeresni egy allergológust, aki kideríti, mi okozta a tüneteket. A vérvizsgálat, a bőrpróba és a tünetek alapján kiderül, darázs vagy méhallergiáról van-e szó, a szakember pedig eldönti, igényli-e a páciens a három-öt éven keresztül tartó immunterápiát. Az immunterápiás kezelést követően a legtöbb esetben megszűnik a túlérzékenység.
Nem allergiás reakció, de szintén orvosi ellátást igényel, ha nyirok- vagy érgyulladás alakul ki, erre a csípés helyétől a törzs felé kiinduló piros csík utal. Ez jóval később jelentkezik, általában akkor, ha a fullánkkal nemcsak a méreg, hanem valamilyen kórokozó baktérium is bekerül a bőr alá. Ha ilyet észlelsz, elég a háziorvost felkeresned, aki antibiotikumos kezelést ír majd elő.