A csendes, például egy parkos környezetben élők kockázatával összehasonlítva azoknak, akik forgalmas, zajos útszakaszok mellett élnek, 25 százalékkal nagyobb az esélye a depresszióra – állapították meg német tudósok.
„A hangos környezeti zaj igen ártalmas lehet az egészségünkre, komoly stresszt okozhat, és ha hosszú ideig ki vagyunk téve ennek, az növelheti a depresszió kialakulásának esélyét” – mondta álmatlanság vagy a krónikus betegségek.
„Ezek az eredmények egyáltalán nem meglepőek, hiszen arra már eddig is voltak bizonyítékaink, hogy az állandó zaj összefüggésben áll a krónikus stresszel és a szívbetegségek kialakulásával is” – mondta Simon Rego pszichológus, aki szerint érdemes lenne nagyobb figyelmet fordítani annak vizsgálatára, hogy pontosan milyen hatással van a lakókörnyezetünk a lelkiállapotunkra. „A depresszió világméretű probléma és a kialakulásában nagyon sok tényező szerepet játszik, olyanok is, melyekkel eddig nem igazán foglalkoztunk.”
Rego szerint ez és a hasonló kutatási eredmények arra figyelmeztethetik a várostervezéssel foglalkozó szakembereket, hogy az egészségünk érdekében vizsgálják felül a közlekedést, és igyekezzenek csökkenteni a zajterhelést . Ezzel ugyanis nagy mértékben hozzájárulhatnának ahhoz, hogy kevesebb legyen a depressziós ember.
A csendesebb környékre költözés lehetősége nem mindenkinek adatik meg, ezért a szakemberek azt tanácsolják, hogy egyéb módszerekkel próbáljuk meg csökkenteni a depresszió és a hangulatzavarok rizikóját. Használjunk például füldugót, igyekezzük kerülni a stresszt, táplálkozzunk megfelelően és mozogjunk rendszeresen.
A kutatás eredményeiről szóló tanulmány az Environmental Health Perspectives című szaklapban jelent meg.