Depressziót okoz az állandó zaj?

Mindannyian tudjuk, hogy a nyugodt környezet rendkívül fontos a megfelelő lelkiállapothoz, egy új kutatás azonban bizonyította, hogy azokat, akik forgalmas útszakaszok közelében, állandó zajban élnek, jobban veszélyezteti a depresszió.

A csendes, például egy parkos környezetben élők kockázatával összehasonlítva azoknak, akik forgalmas, zajos útszakaszok mellett élnek, 25 százalékkal nagyobb az esélye a depresszióra – állapították meg német tudósok.

„A hangos környezeti zaj igen ártalmas lehet az egészségünkre, komoly stresszt okozhat, és ha hosszú ideig ki vagyunk téve ennek, az növelheti a depresszió kialakulásának esélyét” – mondta álmatlanság vagy a krónikus betegségek.

A közlekedés okozta zaj a második legnagyobb környezeti probléma az Európai Unióban, ráadásul az egészségünkre is igen komoly hatással van - áll a WHO jelentésében. Kattintson a részletekért! A kutatáshoz 3000, 45 és 75 év közötti embertől gyűjtöttek adatokat (mindannyian egy nagyszabású felmérésben vettek részt), és átlagosan öt éven keresztül követték őket. A vizsgált depressziós tünetek közé tartozott például a magány , a szomorúság, az állandó kudarc és a kilátástalanság érzése, az alvászavarok és a koncentrációs nehézségek is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az állandó zaj összefüggésben áll a krónikus stresszel és a szívbetegségekkel, de valószínűleg a depresszióval is

„Ezek az eredmények egyáltalán nem meglepőek, hiszen arra már eddig is voltak bizonyítékaink, hogy az állandó zaj összefüggésben áll a krónikus stresszel és a szívbetegségek kialakulásával is” – mondta Simon Rego pszichológus, aki szerint érdemes lenne nagyobb figyelmet fordítani annak vizsgálatára, hogy pontosan milyen hatással van a lakókörnyezetünk a lelkiállapotunkra. „A depresszió világméretű probléma és a kialakulásában nagyon sok tényező szerepet játszik, olyanok is, melyekkel eddig nem igazán foglalkoztunk.”

Rego szerint ez és a hasonló kutatási eredmények arra figyelmeztethetik a várostervezéssel foglalkozó szakembereket, hogy az egészségünk érdekében vizsgálják felül a közlekedést, és igyekezzenek csökkenteni a zajterhelést . Ezzel ugyanis nagy mértékben hozzájárulhatnának ahhoz, hogy kevesebb legyen a depressziós ember.

A csendesebb környékre költözés lehetősége nem mindenkinek adatik meg, ezért a szakemberek azt tanácsolják, hogy egyéb módszerekkel próbáljuk meg csökkenteni a depresszió és a hangulatzavarok rizikóját. Használjunk például füldugót, igyekezzük kerülni a stresszt, táplálkozzunk megfelelően és mozogjunk rendszeresen.

A kutatás eredményeiről szóló tanulmány az Environmental Health Perspectives című szaklapban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra