Egyre több gombafajtáról derül ki, hogy a tüdőbe jutva fertőzést okozhat, így időről időre olyan kórokozók létezésére is fény derül, amelyeket a kutatók és a tudósok korábban nem ismertek - számol be róla egy amerikai kutatásra hivatkozva a WebMD. A Clinical Infectious Diseases című folyóiratban megjelent tanulmány célja az volt, hogy 45 millió, orvosi ellátást igénybe vevő egyesült államokbeli adatait felhasználva azonosítsa azokat a tüdőre veszélyt jelentő gombafajtákat, amelyek az egyes államokban jelen vannak, és megbetegedést okozhatnak.
Az Egyesült Államokban jellemzően három, talajgomba okozta tüdőfertőzéssel járó betegséget diagnosztizálnak az orvosok. A ritkán előforduló és leggyarabban tüdőgyulladással járó hisztoplazmózist, a főként lázzal, hidegrázással és köhögéssel kísért blasztomikózist, valamint a coccidioidomycosist. Utóbbi influenzaszerű tüneteket okoz, völgyláz néven is ismert, és Kaliforniában egyre gyakrabban vált ki megbetegedést.
Miért veszélyesek a gombaspórák?
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) tájékoztatása szerint a levegőben is terjedő, belélegzett gombaspórák a tüdőbe kerülve gyulladást okozhatnak, de az arra érzékenyeknél allergiás reakciót is kiválthatnak. A gombafertőzésre utaló, kellemetlen tünetek közé tartozik a meglehetősen általánosnak számító, más betegeségeket is gyakran kísérő láz és köhögés.
A kutatók az eredményeket látva arra is rájöttek, hogy fél évszázada nem frissítették azokat a tájékoztató jellegű térképeket, amelyek az Egyesült Államaokban eddig támpontot adtak az orvosoknak a diagnózis felállításához, feltüntetve az egyes területeken élő, egészségre káros gombafajtákat.