Az edényeket és evőeszközöket így kellene elmosogatni

Fontos útmutatót tett közzé a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Bár az ajánlás elsősorban a táboroztatóknak szól, mindenkinek hasznos lehet, aki háztartást vezet, és szeretné, ha a mosogatás során valóban fertőtleníteni is tudná edényeit, tányérait és evőeszközeit.

Egy Ajánlás a táborokban végzett fertőtlenítő mosogatáshoz című útmutatót tettek közzé a napokban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) oldalán. Ebben összefoglalták a mosogatásra vonatkozó élelmiszer-biztonsági és közegészségügyi szakmai szabályokat, amelyeket be kell tartaniuk a táboroztatóknak – de egyébként otthon is érdemes.

Rongyot és szivacsot használni, valamint törölgetni is tilos! Fotó: Getty Images
Rongyot és szivacsot használni, valamint törölgetni is tilos! Fotó: Getty Images

A legfontosabb szabályok

„Minden olyan edényt, eszközt, amelyik élelmiszerrel kerül kapcsolatba, megfelelően és rendszeresen mosogatni, tisztítani, és szükség esetén fertőtleníteni kell” – olvasható az ajánlásban. Az NNK a leghatékonyabbnak az alábbi, háromfázisú mosogatási technikát tartja:

  • Első fázis, a zsíroldás: Az ételmaradéktól megtisztított edényeket és evőeszközöket az első medencében lévő zsíroldó szert tartalmazó, nagyjából 40-45 Celsius-fokos vízben el kell mosni.
  • Második fázis, a fertőtlenítés: Az elmosott eszközöket 2 percig egy fertőtlenítőoldattal megtöltött mosogatómedencébe kell helyezni.
  • Harmadik fázis, az öblítés: A zsíroldószertől megtisztított és fertőtlenített étkészletet folyó víz alatt kell elöblíteni.

Az összefoglalóban azonban kitérnek arra is, hogy a kétfázisú mosogatás ennél gazdaságosabb, így ha megoldható, érdemesebb inkább ezt alkalmazni. Ez egy kombinált, zsíroldó és fertőtlenítő hatású szerrel végzett mosogatásból és egy 40 Celsius-fokos folyó vízzel való leöblítésből áll.

Megdőlt egy tévhit a mosogatógépről
Sokaknak szokása elöblíteni vagy akár be is áztatni a mosogatnivalót, mielőtt beteszik a mosogatógépbe. Pedig erre semmi szükség nincsen: bőven elég, ha csak az ételmaradékot távolítjuk el az edényekről és a tányérokról.

További hasznos tanácsok

Kitérnek ugyanakkor arra is, hogy mosogatására használt medencéket nem javasolt más célra használni. Ha viszont a mosogatómedencéket mégis használják más célokra is, akkor ügyelni kell a megfelelő fertőtlenítésre, valamint arra, hogy például felmosóvödröt vagy kukát elmosni benne vagy belehelyezni szigorúan tilos. A mosogató-, zsíroldó- és fertőtlenítőszerek adagolásánál mindig figyelembe kell venni a gyártó által megfogalmazott használati útmutatót, és nem árt ismerni a mosogatómedencék űrtartalmát.

A mosogatáshoz e célra gyártott kefe, valamint esetlegesen vékony, jól tisztítható és fertőtleníthető, erre a célra gyártott törlőkendő használható. Nem erre célra gyártott szivacs vagy textilek (pl. konyharuhák, abrosz maradékok) használata tilos” – olvasható az ajánlásban.

Mint ismert, a mosogatószivacs gyakran többet árt, mint amennyit használ, ugyanis baktériumok melegágya lehet. Korábbi cikkünkben azonban elolvashatod, hogyan csökkentheted a mosogatás által rejtett fertőzésveszélyt.

Fontos továbbá, hogy mosogatás után a tányérokat csak száradás után szabad egymásra rakni. A száradás ideje alatt azonban ügyelni kell az utószennyeződés megelőzésére, törölgetni nem javasolt. Az NNK szerint a melegvizes öblítés elősegítheti a gyorsabb száradást, és a legjobb, ha az elmosogatott eszközöket csorgató rácsra helyezzük, és hagyjuk megszáradni azokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha mégis szükséges a törölgetés, azt csak egyszer használatos papírtörlővel szabad elvégezni. A száradást követően fontos továbbá, hogy az evőeszközöket és az edényeket szennyeződéstől védett helyen tároljuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.