„Szellőzőnyílások eltakarása életveszélyes” – olvasható egy társasházi fürdőszobában található táblán, amellyel egy szellőzőnyílást takartak el. A katasztrófavédelem munkatársait azért hívták ki a lakók, mert szén-monoxid jelenlétére gyanakodtak, a mérések pedig igazolták is a gyanút. A megdöbbentő, ám egyben nagyon is tanulságos esetről a napokban számoltak be közösségi oldalukon a tűzoltók. „Eltakarva életveszélyes. Akkor miért takarnád el? Azóta is ezt kérdezgetjük. Nem értjük” – fogalmaztak a bejegyzésben.
A szén-monoxid nem játék!
A szén-monoxid (CO) egy színtelen és szagtalan gáz. A legnagyobb probléma az vele, hogy erősebben kötődik a hemoglobinhoz, mint az oxigén, így megakadályozza, hogy a vörösvértestek felvegyék és eljuttassák az oxigént a sejtjeidhez és szerveidhez. Jelenlétét viszonylag nehéz észrevenni, kezdetben ugyanis csak néhány nem túl egyértelmű tünet utal rá. A mérgezés kockázatát azonban pár egyszerű szabály betartásával jelentősen mérsékelni lehetne.
Ezt tedd, hogy megelőzd a bajt
A tűzoltók posztja alapján az alábbiakat érdemes megfogadnod, ha nem szeretnéd életveszélybe sodorni magadat és családodat.
- Ne takard el a szellőzőnyílásokat!
- Folyamatosan biztosítsd a friss levegőt a gázkészülékkel felszerelt helyiségekben! „Nem elég csak szellőztetni, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba, ajtókba” – írták.
- Minden évben nézesd át a készüléket egy szakemberrel! Az elszennyeződött átfolyós vízmelegítőkből ugyanis akár közvetlenül is a lakótérbe juthat a szén-monoxid.