Kevés olyan hely van a Földön, amelynek közelében szimplán egy óra pihenéssel is véget vethetnénk az életünknek, az oroszországi Karacsáj-tó azonban pontosan ilyen. Neve a helyi nyelveken „fekete vizet” jelent, utalva annak szennyezettségére – számol be az Index a Föld legradioaktívabb taváról.
A szél széthordta a radioaktív port
Radioaktivitását a Majak Termelési Egyesülés okozta, amelynek célja a szovjet nukleáris fegyverekhez szükséges plutónium előállítása volt. Az 1960-as évek elején a vállalat radioaktív hulladékot feldolgozó és radioaktív izotópok előállítására alkalmas üzemek építésébe kezdett. Az üzem azonban éppen arról feledkezett meg, hogy a saját maguk által termelt radioaktív hulladékkal mit tegyen. Mindez végül a szomszédos Karacsáj-tóban kötött ki, ami nem kevés gondot okozott a környéken élőknek.
A világ legszennyezettebb helyének nyilvánították
Jóval ezt követően, még az 1990-es években is akkora sugárzást mértek a tó környékén, amekkora elég ahhoz, hogy kevesebb mint egy óra alatt megöljön egy embert. Akkoriban a területen jelentősen megugrott a rákos megbetegedések, illetve a születési rendellenességek és a leukémia előfordulása. A washingtoni székhelyű Worldwatch Intézet a Föld legszennyezettebb helyének nevezte a Karacsáj-tavat, amely jelenleg is komoly problémát jelent a helyi ökoszisztéma számára.