Egyre sósabb a Balaton. Vagy már inkább magyar tenger?

A Balaton egyre sósabb, a kutatók szerint már nem is lehet édesnek, csak átmeneti víznek nevezni. A jelenséget az urbanizáció, a parti beépítések és a téli síkosságmentesítés okozza.

Június végén sokan panaszkodtak a Balaton vizében megjelenő kék algákra, akkor egy hirtelen lehűlés megoldotta a helyzetet. Nagyobb mértékű algásodásra most nem kell számítani, de a kék alga ellen védekezni is lehet – mondta el Vörös Lajos az RTL Klub Híradójában. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet ökológusa felhívta a figyelmet, hogy bár ez az élőlény okozhat bőrkiütést, szemgyulladást, de ha a strandolás végeztével lezuhanyozunk, akkor nem jelent veszélyt.

Több tucat szabadstrand működik idén is a Balaton partján, ahol nem kell belépőt fizetned a fürdőzésért. Mutatjuk, hol.

Balaton, sós víz, édes víz, kék alga
Valóban lesz magyar tengerünk? Fotó: Getty Images

Mi okoztuk...

Nem csak az algák miatt aggódnak azonban a szakemberek: az elmúlt ötven évben a tó sótartalma ugyanis jelentősen megnövekedett. Ez a jelenség az északi félteke valamennyi vizében tetten érhető, amiért az urbanizáció, az útépítés, illetve a parton lévő természetes felületek beépítése okolható. Ráadásul a télen az utak síkosságmentesítéséhez használt anyagok és a háztartásokból kikerülő só – legfőképpen a mosogatógépekhez használt vízlágyító – is belekerül a vizekbe. Mostanra tehát a Balaton már nem édesvíz, hanem édes-sós, úgynevezett átmeneti víz – derült ki a műsorból. A folyamatot nem lehet visszafordítani, ez pedig sajnos az élővilágot is veszélyezteti. Ahhoz, hogy a Balaton vize teljesen sós legyen, még legalább száz évnek kell eltelnie a szakember szerint.

<span></span>


5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

<span></span>

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.