Egyre sósabb a Balaton. Vagy már inkább magyar tenger?

A Balaton egyre sósabb, a kutatók szerint már nem is lehet édesnek, csak átmeneti víznek nevezni. A jelenséget az urbanizáció, a parti beépítések és a téli síkosságmentesítés okozza.

Június végén sokan panaszkodtak a Balaton vizében megjelenő kék algákra, akkor egy hirtelen lehűlés megoldotta a helyzetet. Nagyobb mértékű algásodásra most nem kell számítani, de a kék alga ellen védekezni is lehet – mondta el Vörös Lajos az RTL Klub Híradójában. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet ökológusa felhívta a figyelmet, hogy bár ez az élőlény okozhat bőrkiütést, szemgyulladást, de ha a strandolás végeztével lezuhanyozunk, akkor nem jelent veszélyt.

Több tucat szabadstrand működik idén is a Balaton partján, ahol nem kell belépőt fizetned a fürdőzésért. Mutatjuk, hol.

Balaton, sós víz, édes víz, kék alga
Valóban lesz magyar tengerünk? Fotó: Getty Images

Mi okoztuk...

Nem csak az algák miatt aggódnak azonban a szakemberek: az elmúlt ötven évben a tó sótartalma ugyanis jelentősen megnövekedett. Ez a jelenség az északi félteke valamennyi vizében tetten érhető, amiért az urbanizáció, az útépítés, illetve a parton lévő természetes felületek beépítése okolható. Ráadásul a télen az utak síkosságmentesítéséhez használt anyagok és a háztartásokból kikerülő só – legfőképpen a mosogatógépekhez használt vízlágyító – is belekerül a vizekbe. Mostanra tehát a Balaton már nem édesvíz, hanem édes-sós, úgynevezett átmeneti víz – derült ki a műsorból. A folyamatot nem lehet visszafordítani, ez pedig sajnos az élővilágot is veszélyezteti. Ahhoz, hogy a Balaton vize teljesen sós legyen, még legalább száz évnek kell eltelnie a szakember szerint.

<span></span>


<span></span>

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra