Egyre több csecsemő hal meg a denevérek pusztulása miatt

A biológiai sokféleség ránk emberekre nézve is kulcsfontosságú, és igen, még a denevérekre is szükségünk van.

A denevérek eltűnése növeli a csecsemőhalandóságot. Az összefüggést a University of Chicago kutatása tárta fel, ami a Science tudományos folyóiratban is megjelent – írja a National Geographic.

denevér
A denevér is kell ahhoz, hogy mi emberek életben maradhassunk. Fotó: Getty Images

Elkapják a kártevőket

A denevérek azzal tesznek nekünk jó szolgálatot, hogy olyan lepkéket is elkapnak, amik tönkretennék a termést. Ennek köszönhetően tehát korábban kevesebbet kellett permetezni a szántóföldeken. Ezt azonban egyre jobban gátolja egy betegség, ami az Egyesült Államok denevéreit tizedeli. A fehér orr szindróma nevű gombafertőzés még 2006-ban bukkant fel, a fertőzött denevérek 30-99 százaléka elpusztul, ami elvezethet ahhoz, hogy egyes területekről néhány éven belül teljesen kihal ez a faj. Gondolhatnánk, nekünk mégis mi közünk van ehhez, ám a dolog nem ilyen egyszerű.

Denevérbabát találtak a mentősök a Központi Mentőállomáson, videón a rendhagyó életmentés.

Mivel a kártevőkkel táplálkozó denevérállomány az utóbbi években drámaian lecsökkent, a helyi farmerek átlagosan 31 százalékkal növelték a rovarirtó szerek használatát. Mivel e szerekről jól ismert az egészségkárosító hatásuk, a kutatók megmérték, ez okozott-e változást a csecsemőhalandóságban. A számítások alapján a denevérek hiánya miatt felhasznált több rovarirtó azzal járt, hogy 8 százalékkal nőtt a csecsemőhalandóság. Ez számszerűsítve 1334 kisbaba halálát jelentette az érintett területeken.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.