Az élelmiszerválság által leginkább sújtott tíz afrikai és két közel-keleti országban végzett felmérés szerint a terhesség és a szülés során az anyák elégtelen táplálkozása az immunrendszer legyengüléséhez és ennek szövődményeihez vezethet. Korábbi tanulmányok már rámutattak, hogy a fekete-afrikai országok némelyikében a különféle szövődmények miatt nagy a csecsemőhalandóság aránya. Világszerte 51 millió két éven aluli gyermek a korához képest túl alacsony. Az alultápláltság következtében ily módon testileg alulfejlett gyerekeknek a fele a terhesség alatt vagy élete első hat hónapjában maradt vissza a fejlődésben. "A nemzetközi közösség haladéktalan közbenjárásának elmulasztása nemzedékek sorára kiható következményekkel is járhat" – jelentette ki Catherine Russell, az UNICEF főigazgatója.
Rengeteg kamaszlány érintett
Az alultápláltságban szenvedő anyák száma az elmúlt két évben 5,5 millióról 6,9 millióra nőtt az érintett tucatnyi országban: Burkina Fasóban, Csádban, Etiópiában, Kenyában, Maliban, Nigériában, Nigerben, Szomáliában, Dél-Szudánban, Szudánban, Jemenben és Afganisztánban. A nyomelem-, illetve mikrotápanyag-hiány mérséklése érdekében az UNICEF az élelemsegélyek, ezen belül is a nagy mennyiségben fogyasztott alapvető élelmiszerek, a liszt, az étolaj és a só mennyiségének növelését szorgalmazza. A szervezet ajánlásai között szerepel továbbá a várandós és szoptató anyák hozzáférésének biztosítása a táplálkozásjavítási szolgáltatásokhoz és az étrend-kiegészítőkhöz.
Fekete-Afrika egyes országaiban nagy a tinédzserkori terhességek aránya, viszont a magas költségek miatt kevesen látogatják közülük a terhesgondozó intézményeket. Az UNICEF jelentése szerint a szegény háztartásokban élő nők kétszer nagyobb valószínűséggel alultápláltak, mint a leggazdagabb háztartásokban élők. Dél-Ázsia és Fekete-Afrika a serdülő lányok és nők táplálkozási válságának epicentruma.