Így kell profin sebeket és bőrt fertőtleníteni
A jód kora lejárt, ma már a legfejlettebb orvosi sebfertőtlenítők kaphatók a patikákban, érdemes ezeket beszerezni otthonra. Ezek a profi spray-k más élethelyzetekben is alkalmasak hatékony bőrfertőtlenítésre: uszoda, sportlétesítmény- vagy wellnesshasználat után is többet érnek az átlagos alkoholos lemosónál.
Korábban a jód volt a minden gondosan összeállított otthoni elsősegélykészletben megtalálható fertőtlenítőszer, de nem mindenki tudja, hogy ennél már fejlettebb hatóanyag is elérhető, ráadásul bárkinek. A jód és klórhedixin tartalmú szerek ugyanis egyrészt égő, fájdalmas érzést okoznak egy seb fertőtlenítésekor, másrészt az ép sejteket ugyanúgy károsítják, mint a kórokozókat, ezért késleltetik a gyógyulást.
A nagyanyáink korából felsejlő, régi jódtinktúrák már nem kaphatók, de a jód hatóanyagú szerek változatlanul elterjedtek. Vannak azonban olyan, vény nélkül, patikákban is megvásárolható termékek, amik nem tartalmaznak jódot, mint például a kórházi környezetben is használt Octenisept. Az Octenisept hatóanyaga az oktenidin-dihidroklorid és a fenoxietanol, a termék színtelen, spray kiszerelésben kapható, és bármilyen otthon ellátható sérülés kezelhető vele: horzsolások, vágások, kisebb szúrások, harapások, enyhe égések, napégések.
Minden ilyen sérülés esetén először is ajánlott hideg folyóvízzel leöblíteni a sérült bőrfelületet, majd fertőtleníteni, végül pedig, ha szükséges, steril gézlappal befedni. (Égési, forrázási sérülés esetén először 10-15 percig kell hideg víz alá tartani az érintett területet, ez a folyadékvesztést és a fájdalomérzetet is mérsékli.) Ha nagyobb területre terjed ki a sérülés, fontos orvoshoz fordulni, ahogy mély sebet okozó harapás, mélyre hatoló szúrás esetén is. Az Octenisept további előnye, hogy életkori megkötés nélkül, azaz akár kisbabáknál is használható a gyulladások és fertőzések megelőzése érdekében.
Pattanások ellen is bevethető
Ezek a fertőtlenítők nem csak baleset esetén, de hétköznapibb helyzetekben; tisztításra és nyilvános helyeken a fertőzések megelőzésére is alkalmasak. Hatékonyak például a tinédzserkorban jellemző aknés (pattanásos), azaz sebes bőrfelület tisztításában:"arclemosóként" használva tisztítják és fertőtlenítik a gyulladt pórusokat, és gyorsítják a kellemetlen apró sebek gyógyulását.
Ezt használják a profik
Az Octeniseptet Magyarországon és külföldön is több évtizede használják a kórházakban. Sok orvos, nővér és ápoló kedvencévé vált teljes körű (vírusok, baktériumok és gombák ellen is védelmet nyújtó) fertőtlenítő hatása, gyors, 2 perces behatási ideje és sebgyógyulást elősegítő hatóanyagainak köszönhetően. Egyszerűen és széleskörűen felhasználható, színtelensége pedig abban is segít, hogy a sérülések körüli esetleges gyulladást jelző bőrpír ne maradjon észrevétlen.
Kéz- és lábfertőtlenítésre is alkalmas
Meglepő tény, hogy 10 emberből 7 szenved a lábgomba kellemetlen tüneteitől. Elcsépelt témának tűnik, de súlyos betegségek (nyirokérgyulladás, orbánc, ekcéma) forrása is lehet. Akik elhanyagolják, saját környezetüket is veszélybe sodorják. Mivel a gombás fertőzés elsősorban a meleg, nedves és sötét környezetben jelenik meg, rendkívül fontos a gondos lábápolás. A tünetek először a talpon és a lábujjak között tűnnek fel: kivörösödés, viszketés, majd hámlás és fájdalom.
Néhány jó tanács, melyek betartásával megelőzhető a lábgomba:
- legyen a lábad mindig tiszta és száraz
- használjon a családban mindenki külön törölközőt, így elkerülhető a fertőzés
- ha a zoknid átnedvesedik, cseréld le. (Legyen nálad pótzokni, kis helyen is elfér.)
- járj sokat mezítláb a papucsodban, szandálodban, hogy szellőzzön a lábad
- ne használj kukoricakeményítőt tartalmazó bőrvédő szert, mert az elősegíti a gombák növekedését
- hetente egyszer áztasd ki a lábad, majd reszeld le a bőrkeményedéseket, mert a berepedezett bőrben kórokozók telepedhetnek meg
- lábujjaidon mindig vágd rövidre a körmöt
Az alkalmi vagy rendszeres sportolók még nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve a sportlétesítmények zuhanyzóiban és az uszodákban. Nem mindig tudjuk kivédeni, hogy a kórokozókkal kapcsolatba kerüljünk: Magyarországon még kevés sportintézmény, uszoda, wellnessrészleg rendelkezik lábfertőtlenítő kapukkal.