A fűtési időszak beköszöntével a szilárd- és gáztüzelést alkalmazó lakásokban egyaránt tudatosabban kell élni. Előbbi esetében gyakran előforduló kéményproblémát jelent az eszköz belső falazatában lerakódott káros szurokréteg, amely kéménytüzeket, valamint a tető- és lakástüzeket okozhat - írja a feol.hu .
"A kátrányképződést a nem megfelelő (például kommunális hulladék, gumi- és faipari hulladék), illetve a vizes tüzelőanyag használata segíti. Ez utóbbi alkalmazása azért nem előnyös, mert az égéstermékkel távozó vízgőz kicsapódik a hideg kémény falazatán, ezzel is segítve a tűzveszélyes szurokréteg megtapadását" - mondta el a lapnak Bartos Tamás, a Kémény Zrt. vezérigazgatója.
Gáztüzelésnél a szén-monoxid-visszaáramlásra kell figyelni: problémát jelenthet a nem megfelelő levegő-utánpótlás és a karbantartás hiánya. Ha a kéményen keresztül távozó levegőmennyiség - amely az égéstermékkel együtt távozik a lakásból - utánpótlása nem biztosított, a lakásban egy olyan alacsony légnyomású tér alakul ki, amely a huzatot megfordítja, gyakorlatilag visszahozza az égésterméket a lakásba, ez pedig szén-monoxid-mérgezéshez vezethet.
Ha a tüzelőberendezések állapota nem megfelelő, az égéstermék gyakorlatilag el sem jut az elvezetőig, vagyis az a berendezés résein keresztül áramlik vissza a lakásba, így okozva szén-monoxid-mérgezést. Ezért érdemes a kéményünket is karbantartani.