A mikroalvás általában néhány másodpercig tartó mély, öntudatlan állapot, mely alapvetően a fáradtságra vezethető vissza. A szem sokszor le sem csukódik, de a sofőr képtelen reagálni ilyenkor, ami miatt rengeteg baleset történik - hívja fel a figyelmet a Baleset-megelőzés posztja alapján a Vezess.hu.
Egy korábbi tanulmány szerint, aki elbóbiskolva ütközik, mintegy 50 százalékkal valószínűbb, hogy súlyos vagy halálos sérülést szenved el, ami logikus, hiszen ha alszunk, sem kormányozni, sem fékezni nem tudunk. Egy ausztráliai közlekedésbiztonsági szervezet is felhívta a figyelmet a veszélyre, akik szerint öt másodperc alatt egy 70 kilométeres óránkénti sebességgel közlekedő autó 97,2 métert, egy 110 kilométeres sebességgel száguldó jármű pedig 152,78 métert tesz meg. Egy átlagos mikroalvás során tehát ilyen távolságot tesz meg kontroll nélkül az autó.
A Vezess.hu többek között az alábbi tanácsokat adja a mikroalvások veszélyeinek elhárításához:
- Hosszú utazás előtt aludd ki magad rendesen
- Ha lehet, ne vezess olyankor, amikor aludni szoktál
- Figyelj a fáradtság első jeleire: az ásítozásra, nehézkes koncentrációra.
- Ha vezetés közben minden ok nélkül lelassítasz, vagy kiesik néhány másodperc, az már az utolsó utáni intő jel: ilyenkor már sem a kávé, sem a szotyi nem segít, az első adandó lehetőségnél meg kell állni és pihenni. Az autóban is lehet 1-2 órát szundítani simán, az még nem kényelmetlen, és pihentető is.