Első alkalommal mutatták ki emberi szervezetben az Egyesült Államokban 1964 óta ismert Keystone-vírust. A kórokozó olyan vírustörzsekkel rokonítható, amelyek súlyos, akár halálos gyulladást vált ki az agyban, az érintett tinédzser szervezete azonban néhány nap alatt leküzdötte a betegséget.
Több embert is érinthetett a betegség
A vírust hordozó, 16 éves floridai fiatal lázzal, torokfájással , illetve viszkető kiütésekkel fordult orvoshoz. A foltok először a mellkasán jelentkeztek, majd rövid időn belül a karjait, a hátát, és az arcát is ellepték, két nappal a klinikai látogatását követően azonban komolyabb kezelés nélkül elmúltak. Állítása szerint egy nyári táborban betegedett meg, ahol több szúnyog is megcsípte. Egy vérvizsgálatot követően derült ki, hogy a Keystone-vírust hordozza.
A kórokozót már több mint ötven éve kimutatták a Chesapeake-öböl és Texas közötti területen található szúnyogokban, illetve néhány emlősben (nyúlban, mókusban illetve szarvasban). Egy kutatás során az itteni emberek 19-21 százalékának a szervezetében azonosítottak olyan antitesteket, amelyet az immunrendszer valószínűleg azért termelt, hogy legyőzze ezt a vírust. Emiatt az epidemiológusok régóta gyanakodtak rá, hogy embert is képes megfertőzni, mégis ez az első olyan alkalom, hogy a vírust emberi szervezetben is sikerült kimutatni. A régióban előforduló kiütéses, lázzal járó megbetegedések hátterében is ezt a kórokozót sejtik.
Veszélyes szúnyogok Kelet-Európában is
A kelet-európai régióban is egyre több olyan veszélyes kórokozót azonosítottak, amelyek terjesztésében a szúnyogok is közrejátszanak. Csehországban néhány hete az emberekre is veszélyes nyugat-nílusi láz vírusával fertőzött szúnyogokat azonosítottak , és Magyarországon is egyre nagyobb számban telepednek meg a zika-vírust is hordozó koreai szúnyogok . Mellette a zebraszúnyog és az ázsiai bozótszúnyog is évről-évre jobban áttelel. A klímaváltozás mellett az illegális szemétlerakóhelyek növekvő száma is kedvez az állatok szaporodásának.
Forrás: IFLScience