Emberre is veszélyes a Keystone-vírus

Először mutatták ki emberben a szúnyog által terjesztett Keystone-vírust.

Első alkalommal mutatták ki emberi szervezetben az Egyesült Államokban 1964 óta ismert Keystone-vírust. A kórokozó olyan vírustörzsekkel rokonítható, amelyek súlyos, akár halálos gyulladást vált ki az agyban, az érintett tinédzser szervezete azonban néhány nap alatt leküzdötte a betegséget.

Ez a szag vonzza a szúnyogokat Bár veszélyes trópusi betegségeket még nem terjesztenek a szúnyogok Magyarországon, fontos, hogy védekezzünk ellenük. Kutatóknak sikerült azonosítani a szagot, amely a leginkább vonzza a vérszívókat. Kattintson !

Több embert is érinthetett a betegség

A vírust hordozó, 16 éves floridai fiatal lázzal, torokfájással , illetve viszkető kiütésekkel fordult orvoshoz. A foltok először a mellkasán jelentkeztek, majd rövid időn belül a karjait, a hátát, és az arcát is ellepték, két nappal a klinikai látogatását követően azonban komolyabb kezelés nélkül elmúltak. Állítása szerint egy nyári táborban betegedett meg, ahol több szúnyog is megcsípte. Egy vérvizsgálatot követően derült ki, hogy a Keystone-vírust hordozza.

A Keystone-vírust a szúnyogok terjesztik
A Keystone-vírust a szúnyogok terjesztik

A kórokozót már több mint ötven éve kimutatták a Chesapeake-öböl és Texas közötti területen található szúnyogokban, illetve néhány emlősben (nyúlban, mókusban illetve szarvasban). Egy kutatás során az itteni emberek 19-21 százalékának a szervezetében azonosítottak olyan antitesteket, amelyet az immunrendszer valószínűleg azért termelt, hogy legyőzze ezt a vírust. Emiatt az epidemiológusok régóta gyanakodtak rá, hogy embert is képes megfertőzni, mégis ez az első olyan alkalom, hogy a vírust emberi szervezetben is sikerült kimutatni. A régióban előforduló kiütéses, lázzal járó megbetegedések hátterében is ezt a kórokozót sejtik.

Veszélyes szúnyogok Kelet-Európában is

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kelet-európai régióban is egyre több olyan veszélyes kórokozót azonosítottak, amelyek terjesztésében a szúnyogok is közrejátszanak. Csehországban néhány hete az emberekre is veszélyes nyugat-nílusi láz vírusával fertőzött szúnyogokat azonosítottak , és Magyarországon is egyre nagyobb számban telepednek meg a zika-vírust is hordozó koreai szúnyogok . Mellette a zebraszúnyog és az ázsiai bozótszúnyog is évről-évre jobban áttelel. A klímaváltozás mellett az illegális szemétlerakóhelyek növekvő száma is kedvez az állatok szaporodásának.

Forrás: IFLScience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.