Az ÖAMTC vizsgálata azt mutatja, hogy a sofőrök figyelmét elvonó cselekvések tehetők felelőssé a közúti balesetek 30 százalékáért, ezzel azok leggyakoribb kiváltó okának tekinthetők – olvasható a szervezet közleményében. A tavalyi évben több mint tízezer ilyen baleset történt Ausztriában, amelyek során mintegy 11 és fél ezer ember sérült meg, 95-en pedig életüket vesztették. Ráadásul az ÖAMTC adatai szerint a hasonló balesetek száma ismét növekszik azok után, hogy a koronavírus-pandémia idején még valamelyest fegyelmezettebbnek bizonyultak az autóvezetők.
„Ha valaki a telefonját a kezében tartva telefonál vezetés közben, a balesetveszély körülbelül négy-ötszörösére növekszik ahhoz képest, mintha kihangosítón tenné ugyanezt. Az üzenetküldés még veszélyesebb, akár 23-szorosára is növelheti a rizikót” – mondta el Klaus Robatsch, az osztrák Közlekedésbiztonsági Kuratórium (KFV) kutatási vezetője. Hozzátette, megfigyeléseik szerint 2016 óta a kerékpárral közlekedők körében 17, míg a gyalogosoknál 30-37 százalékkal növekedett a nem odafigyelés miatt bekövetkező balesetek száma. Legtöbbször telefonhasználat okozza a bajt.
Marion Seidenberger, az ÖAMTC közlekedéspszichológusa idén márciusban egy tanulságos kísérletet is lefolytatott, amelybe összesen 40 felnőtt önkéntest vont be. A résztvevőknek összesen négyféle feladatot kellett elvégezniük öt különböző közlekedési szituációban, így két-két kognitív (fejszámolás, betűzés) és manuális (SMS-írás vagy -olvasás, üvegből ivás) cselekvést. „Amikor SMS-t olvastak és írtak, a tesztalanyok átlagosan 123 métert vezettek lényegében teljesen vakon. Habár mindannyiunk számottevően lassított, egyikük sem fékezett le kellőképpen a gyalogátkelőhelyek előtt. A legtöbben nagyjából 30 kilométer/órával ütöttek volna el egy éppen ott átkelő gyalogost” – magyarázta Seidenberger.
Az ÖAMTC a kutatás tükrében három nagyon fontos tanácsot fogalmazott meg az autóvezetők számára:
- mindig tartsunk megfelelő követési távolságot;
- vezetés közben tartózkodjunk minden olyan cselekvéstől, amely elvonná a figyelmünket;
- sajátítsuk el megfelelően a vészfékezés gyakorlatát a váratlan helyzetekre.