2017 óta - vagyis amióta Csató Gábort kinevezték az OMSZ élére - olyan lépéseket tettek meg, amelyek a mentőszolgálat megújítása mellett a koronavírus-járványra való felkészülésben is segítettek. Ide tartozik például a mentőautópark megújítása, valamint a digitalizáció, amelynek révén percre pontosan látják, mit csinál egy adott mentőegység, hány esetük van, milyen a védőfelszerelés-ellátottságuk és hova tudnak még beteget szállítani.
Így csökkenthetnénk a mentőkre nehezedő terhet
Csató Gábor az oltás fontosságát is kihangsúlyozta. Mint mondta, tapasztalataik szerint azok, akik az oltásoknak köszönhetően teljes védettséget szereztek, csak ritkán szorulnak mentőellátásra a COVID-19 miatt. Akik tehát súlyos állapotban kerülnek hozzájuk, rendszerint nem éltek a védőoltás lehetőségével. Véleménye szerint ahogy a megfertőződés, úgy a mentőszolgálat leterheltsége is elkerülhető lenne, ha az emberek odafigyelnének egymásra és betartanák a szükséges védelmi intézkedéseket.
Plusz 5,5 millió kilométer
Az OMSZ főigazgatója arról is beszélt, hogy a járvány előtt naponta átlagosan háromezer mentési feladatuk volt, évi 1,2 millió beteget láttak el, és 40-42 millió kilométert tettek meg. Az új típusú koronavírus felbukkanása miatt azonban megduplázódott a leterheltségük.
A majdnem két év alatt az 1,2 millió mentési feladat mellett 1,7 millió mintavételt is elvégeztek, csaknem kétszázezer fertőzöttet vagy koronavírus-gyanús beteget szállítottak kórházba, az első és a második járványhullámban ötszázezer határ menti ellenőrzést végeztek el, valamint a 40-42 millió kilométeren felül további 5,5 millió kilométert tettek meg.
A nyugodt karácsony záloga , ha az emberek beoltatják magukat - hangsúlyozta Wikonkál Norbert Miklós a budapesti Honvédkórház főigazgatója.