Naponta több mint hat óra minőségi alvás segíthet megelőzni vagy lassítani az Alzheimer-kór előrehaladását – számol be a Murdoch University kutatásának eredményeiről az Orvostovábbképző szemle. Mint írják, ez azért lehetséges, mert egészséges idős felnőtteknél az alvás minősége és mennyisége összefüggést mutat az agyban az amiloid béta plakkok felhalmozódásának sebességével.
Már jóval a tünetek előtt elkezdődik
“Az Alzheimer-kór egy olyan betegség, amelyet rendszerint az idősebbeknél diagnosztizálnak, ugyan, de amelynek kóros folyamatai már sokkal korábban megkezdődnek. Jelenleg nem ismert a betegség gyógymódja, de kutatásunk azt sugallja, hogy a személyre szabott alvásjavító beavatkozások késleltethetik vagy megelőzhetik a tünetek kialakulását és progresszióját a betegség korai szakaszában" – mutat rá Stephanie Rainey-Smith kutató.
A kutatásban 189, 60 és 80 év közötti önkéntes vett részt, akiket hat éven keresztül követtek nyomon, miközben agyi képalkotó módszerekkel végeztek rajtuk vizsgálatokat. Emellett a betegek önbevallásos módszerrel kitöltött alvásnaplóit is rendszeresen ellenőrizték. Az eredmények szerint a genetikai mutációt hordozóknál a 6 óránál kevesebb alvás, a teljes mintában pedig a nem megfelelő alvásminőség az agyi amiloid-béta gyorsabb felhalmozódásával jár együtt.