Erdőtüzek: nagyobb a baj, mint hittük

A műholdfelvételek szerint a tavalyinál mintegy négyszer több tűz tombol az Amazonas vidékén. A probléma nemcsak Brazíliát, hanem Perut, Bolíviát, Paraguayt és Argentínát is érinti. Emellett azonban Afrikában is nagy a pusztulás az erdőtüzek miatt.

Az Amazonas medencéje nyolc ország területén fekszik. 6,3 millió négyzetkilométeres területével Dél-Amerika több mint harmadát foglalja el, legnagyobb részét esőerdő borítja. Brazíliában a júliustól októberig tartó száraz időszakban rendszeresek az erdőtüzek. A műholdak azonban 3951 tüzet észleltek éjszakánként augusztus 1-je és 24-e között az Amazonas vidékén , amely jelentős növekedésnek számít a tavalyi 1100 tűzesethez képest.

"2018 augusztusában 249, 2019 augusztusában pedig 275 felvételt vizsgáltunk és láthattuk, hogy hihetetlen számú tűz ég idén az Amazonas térségében. Ezek megfigyelését a Sentinel-3 részeként működő tűz-világatlasz éjszakai algoritmusa teszi lehetővé" - közölte Olivier Arino, az Európai Űrügynökség (ESA) munkatársa. A Copernicus légköri megfigyelő rendszere (CAMS) megmutatta, hogy a tüzek füstje több mint 2500 kilométerre, egészen az Atlanti-óceán partvidékéig elér. A CAMS adatai szerint a tüzek 228 megatonna szén-dioxidot, valamint nagy mennyiségű szén-monoxidot bocsátottak a légkörbe.

tűz, erdőtűz, Amazónia, Amazonas, Afrika, Brazília, esőerdő, természet, élővilág
Egyre gyakoribbak az erdőtüzek. Fotó: 123rf

Mi a helyzet Afrikával?

A közösségi média különböző felületein azonban nagy felháborodást keltett, hogy az afrikai kontinensen tomboló tüzek nem kaptak elegendő figyelmet. Pedig a NASA műholdrendszere jóval több tüzet észlelt az utóbbi napokban Afrikában, mint Dél-Amerikában. Angolában például a múlt hét két napján háromszor annyi tüzet észleltek, mint Brazíliában.

Az amerikai Északnyugati Egyetem professzora, Harold Annegarn viszont úgy véli, ez az egész helyzet csak egy félreértés, hiszen az eseményeket nem lehet összehasonlítani. "Nagy különbség van az amazóniai tüzek és az afrikai tüzek között. Az év ezen időszakában az utóbbiak normális jelenségek. Az afrikai tüzek a szárazabb térségekben, nem pedig az esőerdőkben égnek, és szezonálisak. Ez egy olyan természeti jelenség, amelyhez az afrikai ökoszisztéma alkalmazkodott" - magyarázta a professzor.

Ijesztő ütemben pusztul az esőerdő - a részleteket korábbi cikkünkben olvashatja el!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Afrikában tomboló tüzek a mezőgazdaság és a vadászat módszereinek eredményei, és csak akkor jelentenek problémát, ha kikerülnek az ellenőrzés alól. Tény, hogy az emberi tevékenység , valamint a klímaváltozás hatással van az afrikai tüzek számára és mértékére is, azok természetét azonban nem befolyásolja.

Ezért ég az esőerdő

Általában gyújtogatás miatt vannak tüzek az amazóniai esőerdőben, természetes tűz kevésszer keletkezik - közölte Aszalós Réka, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának erdőökológusa. A szakember szerint a bányászat, a földterület-növelés és a favágás miatt folyamatosan csökken az esőerdő területe, amely jelenleg 5,5 millió négyzetkilométeres. Az egyre gyakoribb tűz azonban további pusztulást eredményez.

Az elmúlt hónapban nagy pont kavart a hír, miszerint Jair Bolsonaro brazil elnök gyengítené az esőerdő védelmére vonatkozó szabályozást. A politikai nyomástól hatására azonban az elnök a napokban mást mond, mint korábban. A tűz megakadályozásáról és az erdő újratelepítéséről beszél, ami jó irány lenne, de nem olyan egyszerű megvalósítani. A fajgazdagságot ugyanis hosszú idő lesz visszanyerni - véli a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra