"Amazónia egy külön világ. Ott nincsenek törvények, nincsen rendőrség, nem segít senki ha baj van" - mondta Asensio Rodríguez, a Greenpeace Brazília ügyvezető igazgatója, aki a többi között a környezetvédők által vívott harcról mesélt az index.hu -nak.
Egy független környezetvédelmi szervezet jelentése szerint tavaly augusztus óta húsz százalékkal nőtt az amazonasi esőerdők irtásának sebessége. Ennek oka, hogy a januárban hivatalba lépett új brazil államfő Jair Bolsonaro, és környezetvédelmi minisztere nem hisz abban, hogy a klímaváltozás valós probléma, ezért szabad kezet adtak a az esőerdők termőfölddé alakításához és a fakitermeléshez. Sokszor a védett területek és az őslakosok rezervátumai is áldozatul esnek az irtásnak.
Arra a kérdésre, hogy miért ilyen fontos a világ másik felén élve, hogy ne irtsák az őserdőt, Rodríguez elmondta, hogy a globális klímaváltozás és a felmelegedés elleni harchoz, nagy szükség van az esőerdőkre. "Nem elég az, hogy az országok csökkentik a károsanyag-kibocsátást, meg kell védeni az óceánokat és trópusi esőerdőket. Ha úgy tekintenénk az esőerdőkre, mint egy országra, akkor a harmadik legfontosabb ország lenne a klímaváltozás elleni harcban az Amerikai Egyesült Államok és Kína után. Amazónia egy hatalmas, egybefüggő trópusi esőerdő, nélküle egészen biztosan elveszíti az emberiség a harcot" - magyarázta Asensio Rodríguez.
A szakember egyébként úgy fogalmazott, hogy sok civil szervezetnél dolgozó ember szó szerint az életét adja az őserdőkét. Az esőerdőkben ugyanis nincs olyan, hogy kihívják a rendőrséget, vagy segítséget várnak, sőt a bűncselekményekre sem derül fény.
A teljes interjút itt olvashatja el.