Hogyan menthetünk életet fagyás vagy kihűlés esetén? Ehhez állított össze rövid útmutató a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Facebookon. „Figyeljünk egymásra, hiszen minél előbb érkezik segítség, annál jobbak a túlélési esélyek!” – mutatnak rá a posztban.
Mint az a bejegyzésben olvasható, kihűlésről abban az esetben beszélünk, ha a testhőmérséklet tartósan 35 Celsius-fok alá süllyed. Ha pedig 32 foknál is jobban lecsökken, az már életet veszélyeztető állapot. Fontos hangsúlyozni, hogy a kihűlés azonnal kórházi ellátást igényel, ezért ha a téli hidegben azonnal mentőt kell hívni a bajbajutottakhoz. Addig is pedig, amíg megérkeznek, igyekeznünk kell megnyugtatni őt és óvni a testhőmérséklet további csökkenésétől.
Ilyenkor a következő lépéseket kell követni:
- vigyük védett, meleg helyre a bajbajutottat;
- távolítsuk el róla a nedves, átázott ruhákat és az ékszekreket;
- takarjuk be paplannal, pléddel, hálózsákkal, vagy ha van kéznél, akkor izolációs fóliával;
- ha magánál van, adjunk neki kortyonként meleg italt és magas cukortartalmú ételt;
- maradjunk vele, tartsuk ébren;
- ha eszméletlen, biztosítsuk, hogy szabadon maradjanak a légutak;
- amennyiben nincs pulzusa, nem lélegzik, haladéktalanul kezdjük el az alapszintű újraélesztést.
Semmi esetre se itassunk alkoholt a bajbajutottal! Az alkohol kitágítja az ereket, ezáltal fokozza a szervezet hővesztését. Nem javasolt dörzsölgetni sem a bőrt, illetve ne fektessük közvetlenül meleg kályha, radiátor mellé, és meleg vizes palackkal, forró fürdővel se próbáljuk felmelegíteni. A hirtelen felfokozódó vérkeringés miatt sokk is kialakulhat.
Borítókép: Getty Images