Ez az 5 oltás nagyszülőknek szinte kötelező

Bizonyos védőoltásokkal komoly betegségek ellen védhetik meg magukat és a legifjabb családtagot az újdonsült vagy akár a gyakorlott nagyszülők.

A betegségek túlnyomórészt kisgyermek és időskorban okozhatják a legnagyobb bajt, ennek az esélyét azonban a védőoltásokkal nagy mértékben lehet csökkenteni. Mivel ezeket az oltásokat korábban részben már mindenki megkapta, érdemes lehet vérvizsgálattal ellenőrizni az immunitás szintjét. Hogy mik ellen érdemes vakcinát kérni, a Healthline gyűjtötte össze.

nagypapa, papa, unoka, csecsemő
Nem csak a nagypapát védi a vakcina. Fotó: Getty Images

Övsömör: az övsömör elleni vakcina védelmet nyújt a bárányhimlőért is felelős vírus által okozott fájdalmas kiütésektől. Bárki, aki már átesett bárányhimlőn, elkaphatja az övsömört is, sőt kialakulásának az esélye az életkor előrehaladtával nő. Az övsömör-fertőzés idősebb felnőtteknél ráadásul még súlyosabb lehet.

Diftéria, tetanus, pertussis (szamárköhögés): hiába kaptad meg gyermekkorodban a szamárköhögés elleni védőoltást, a védettség idővel elmúlik. Ráadásul az egyéves kor alatt megfertőzött csecsemők fele szövődmények miatt kórházi kezelésre szorul. A tetanusz és diftéria elleni korábbi oltások mellett pedig szintén szükség lehet emlékeztető oltásra. 

MMR: ez a vakcina a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen nyújt védelmet. Ezt is nyilván megkaptad már, de a védettség idővel gyengül, ráadásul mindhárom betegség igen fertőző és súlyos állapotot okozhat. A kanyaró ráadásul tüdőgyulladáshoz, agykárosodáshoz, süketséghez vezethet, sőt akár végzetes is lehet. Az újszülöttek és a csecsemők akkor védettek a kanyaró ellen, ha a környezetükben élők be vannak oltva a betegség ellen.

Influenza: bár évente beadathatod az influenza elleni védőoltást, akkor is fontos, ha újszülöttek és kisgyermekek közelében vagy. A vakcina ugyanis megvéd a vírusfertőzés szövődményeitől. Fontos tudni, hogy az influenzával összefüggő halálesetek 70-90 százaléka a 65 év felettieknél következik be, de a csecsemőkre nézve is igen veszélyes lehet.

Ez az influenza legsúlyosabb szövődménye.

Pneumococcus (tüdőgyulladás): a tüdőgyulladás szintén 65 év felett és 5 év alatt a legveszélyesebb, ráadásul a szövődmények is nagy százalékban őket érintik. A vakcina különösen ajánlott azoknak az időseknek, akik valamilyen krónikus alapbetegséggel küzdenek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra